Už 3000 palestinských dětí podstoupilo v Izraeli operaci srdce díky projektu Zachraňte dětské srdce

palestinský chlapec Amir se srdeční vadou; foto: Save a Child’s Heart
palestinský chlapec Amir se srdeční vadou; foto: Save a Child’s Heart

V neděli 19. listopadu 2022 provedli lékaři Wolfsonova lékařského centra (המרכז הרפואי וולפסון – Wolfson Medical Center) v Cholonu život zachraňující operaci srdce pětiletého chlapce z Gazy. Amir Yichya Mabchuch z Džabalíje se stal třítisícím dítětem z území autonomní Palestinské správy, které v Izraeli podstoupilo takovouto operaci v rámci programu izraelské nevládní organizace Zachraňte dětské srdce (Save a Child’s Heart).

Organizace od svého založení v roce 1995 pomohla už více než 6 000 dětí odcestovat s rodičí do zahraničí na život zachraňující operace. Děti pocházely z více než 65 zemí, z nichž většina se nachází v rozvojovém světě a mnohé z nich nemají s Jeruzalémem žádné diplomatické styky.

Malému Amírovi byla srdeční vada diagnostikována v jeho dvou měsících, kdy lékař zjistil ucpání jedné z věnčitých tepen. Tato vada mu bránila v běžném životě, nemohl běhat či dlouho chodit, jakákoliv větší námaha ho velmi zatěžovala.

Když se Amírova rodina během vyšetření v Gaze dozvěděla o možnosti podstoupit operaci srdce v Izraeli, chopila se této příležitosti. „Když nám lékaři řekli, že existuje možnost, aby izraelští lékaři provedli složitou operaci, kterou Amir potřebuje, byli jsme tak šťastní. Všichni tady v Gaze mluví o tom, že izraelští lékaři jsou nejprofesionálnější na světě a že se jim dá plně důvěřovat,“ uvedla Amirova matka.

Amír s otcem a babičkou; foto: Save a Child’s Heart
Amír s otcem a babičkou; foto: Save a Child’s Heart

Organizace Zachraňte dětské srdce pomohla rodině vyřídit povolení ke vstupu do Izraele, rodina sama si vyřídila u úřadů v Pásmu Gazy povolení k opuštění území, kde vládní moc vykonává teroristická organizace Hamas.

Vyřízení povolení přitom není čistá formalita. S ohledem na povahu gazanského režimu a časté útoky na izraelské území z Gazy, je Izrael k vydávání povolení zdrženlivý. Podle Světové zdravotnické organizace v roce 2019, tedy před vypuknutím pandemie koronaviru Covid-19, asi třetina z přibližně 24 000 Gazanů, kteří žádali o povolení, včetně stovek lidí se srdečním onemocněním, je povolení nakonec nedostala.

Izrael přísný režim na hranici s teroristy ovládaným územím odůvodňuje snahou bránit Hamasu v dovozu zbraní a materiálu s vojenským využitím s tím, že dovoz zdravotnického a humanitárního materiálu povoluje. Nutno dodat, že režim velmi podobný izraelskému – někdy i tvrdší – na hranici s Pásmem Gazy uplatňuje i Egyptská arabská republika.

operace Amira z Džabalije v nemocnici v Cholonu; foto: Save a Child’s Heart
operace Amira z Džabalije v nemocnici v Cholonu; foto: Save a Child’s Heart

Operace byla komplikovaná a vyžadovala moderní technologii, která v Gaze není k dispozici. „Operace byla provedena za účelem odstranění překážky v levé srdeční komoře. Taková překážka, pokud se neléčí, může poškodit chlopeň a v nejhorším případě způsobit náhlou smrt… Aortální chlopeň byla otevřena a hustá tkáň bránící chlopni byla úspěšně odstraněna,“ uvedl chirurg Hagi Dekel, který úspěšný operační zákrok provedl.

Zástupkyně ředitele organizace Zachraňte dětské srdce Tamar Šapira (Tamar Shapira) připomenula přínos své organizace nejen při záchraně dětských životů, ale i při zlepšování vztahů mezi Izraelci a palestinskými Araby. „Již více než dvacet let zachraňujeme životy palestinských dětí a já vždy říkám, že kromě záchrany životů a naděje pro jejich rodiny se nám také daří budovat mosty mezi různými národy,“ uvedla.

Členové rodiny malého Amíra uvedli, že se do Gazy vrátí s hlubokou vděčností vůči Izraelcům, kteří se Amírovi vydali na pomoc. „Vím, že mezi Gazou a Izraelem je stále napětí, ale to nic nemění na příběhu mého dítěte. Věřím izraelským lékařům a vím, že zachrání mému chlapci život,“ uvedla již před operací jeho matka.