Izrael a Bahrajn se dohodly na zemědělské spolupráci

Oded Forer a Wael Bin Nasser Al Mubarak, 19. 10. 2022, Eilat, Izrael; foto: Rotem Lahav
Oded Forer a Wael Bin Nasser Al Mubarak, 19. 10. 2022, Eilat, Izrael; foto: Rotem Lahav

Izraelský ministr zemědělství a rozvoje venkova Oded Forer a jeho bahrajnského protějšku Wael bin Nassera Al Mubarak podepsali společné prohlášení o podpoře a rozšíření spolupráce mezi Státem Izrael a Bahrajnským královstvím v oblasti zemědělství, živočišné výroby a potravinové bezpečnosti. Rovněž bylo dohodnuto vzájemné sdílení znalostí, technologií a rozmanitých produktů s cílem rozšířit zemědělské produkty a zlepšit kvalitu jejich produkce.

Stalo se tak ve středu 19. října 2022 během Mezinárodního summitu o potravinářských technologiích z moře a pouště (International Summit on Food Technologies from the Sea and the Desert), který se konal v Ejlatu.

International Summit on Food Technologies from the Sea and the Desert

Konference se konala z iniciativy izraelského ministerstva zemědělství a rozvoje venkova za účasti ministrů zemědělství a vysokých úředníků z 25 zemí z celého světa, mezi nimiž byly Albánie, Ázerbajdžán, Bahrajn, Ekvádor, Francie, Gruzie, Jordánsko, Malta, Moldavsko, Maroko, Rumunsko, Turecko, Ghana, Togo, Kostarika, Vietnam, Nigérie, Rwanda, Zambie, Argentina, Bulharsko a Palestinská správa. Dále se zúčastnili zástupci odborných organizací OSN a řada investorů a zástupců izraelských zemědělských start-upů, zabývajících se mořským zemědělstvím. Byla zaměřena na podporu spolupráce a inovací v oblasti akvakultury v rámci celosvětového úsilí o řešení potravinové bezpečnosti.

jednání vysokých představitelů zemí na konferenci "Sea the Future"
jednání vysokých představitelů zemí na konferenci “Sea the Future”

International Summit on Food Technologies from the Sea and the Desert – web summitu

„Dnes jsme učinili první krok na cestě vydlážděné rozhodnutím vlády, kterou jsem vedl, přeměnit Ejlat na mezinárodní výzkumné centrum pro potraviny z moře a pouště,“ uvedl Oded Forer.

„Podpis dohody s ministrem zemědělství Bahrajnu na konferenci, které se zúčastnili ministři z celého světa a vysoké delegace z Maroka, Jordánska a Spojených arabských emirátů, představuje důležitý krok k podpoře spolupráce, díky níž se Izrael stane centrem výzkumu a vývoje potravin z moře a pouště,“ dodal ministr za pravicovou stranu Izrael náš domov (Jisrael Bejtenu).

„Otázka globální potravinové bezpečnosti a celosvětové potravinové bezpečnosti nás zaměstnává neustále – nejen nás, ale celý svět. Jedním z řešení je z našeho pohledu produkce potravin z moře,“ shrnula smysl konference generální ředitelka izraelského ministerstva zemědělství Naama Kaufman Fass.

Ministr pro regionální spolupráci Ísaví Farídž (Issawi Farij, resp. Issawi Frej) upozornil na význam celosvětové spolupráce Izraele v této oblasti. „Kdo by věřil, že zde v Izraeli budeme sedět s partnery z Bahrajnu, Spojených arabských emirátů a Maroka? Pro mě je to splněný sen. Je to klíč k bezpečnosti a stabilitě v našem regionu,“ řekl.

„Dalším krokem je vidět všechny země v okolí: Jordánsko, Saúdskou Arábii, Egypt – a Palestince. Bez palestinské strany se nemůžeme nikam posunout, protože je součástí našeho regionu. Věřím, že to společně dokážeme,“ dodal izraleskoarabský ministr za krajně levicovou stranu Merec.

שידור חי – videozáznam části konference

#seathefuture !22 ממשיכים – videozáznam části konference

אבולוציה ביוטכנולוגית למהפכה כחולה – videozáznam části konference

#Seathefuture22 מסכמים את היום השני לכנס הבינלאומי הראשון למזון מהים ומהמדבר באילת – videozáznam části konference

#seathefuture22 מתחילים את היום השני! – videozáznam části konference