Izrael ve válce – Den čtrnáctý

Judith Raanan a její dcera Natalie Raanan, propuštěné dnes Hamasem z Gazy; foto: rodinný archiv unesených
Judith Raanan a její dcera Natalie Raanan, propuštěné dnes Hamasem z Gazy; foto: rodinný archiv unesených

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ráno oznámilo, že k dnešním 16:30 hodinám 299 lidí zraněných útokem Hamasu na Izrael 7. října zůstávalo v nemocnicích, z toho 49 ve vážném stavu a 172 ve středně těžkém stavu a 78 v lehkém stavu. Od masivního útoku teroristické skupiny na jižní Izrael, při kterém bylo asi 1400 lidí zavražděno a nejméně 203 bylo uneseno do Gazy, bylo hospitalizováno celkem 4932 lidí. K lidem uneseným v Gaze teroristé neumožňují žádný přístup, nereagují ani na žádosti o přístup od Mezinárodního červeného kříže.

Izraelská policie dosud identifikovala těla 758 civilistů z masakru Hamásu 7. října v jižním Izraeli. Z toho bylo 655 předáno rodinám k pohřbu. Policie uvádí, že dělníci a dobrovolníci pracovali 24 hodin denně, 7 dní v týdnu od začátku války, aby identifikovali zabitá těla sebraná po vražedném řádění, při kterém bylo zabito asi 1400 Izraelců. Některá těla byla vážně spálena nebo zničena, takže identifikace je extrémně náročná. Samostatně bylo také identifikováno 306 vojáků, důstojníků a záložníků.

Od začátku války bylo v Pásmu Gazy zabito nejméně 4137 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamasem. Ministerstvo uvádí, že dalších 13 162 lidí bylo zraněno, v číslech, která nelze okamžitě nezávisle ověřit. Zatímco teroristická skupina připisovala všechny oběti izraelským náletům, některé pravděpodobně způsobily špatně odpálené palestinské rakety přistávající uvnitř Pásma. Izrael uvádí, že od 7. října došlo k více než 450 takovým dopadům, včetně velkého výbuchu na parkovišti nemocnice v Gaze, při kterém podle Hamásu zahynulo 471 lidí, zatímco západní rozvědky odhadují počet na desítky nebo nižší stovky. Čísla pro Gazu nezahrnují asi 1500 palestinských teroristů, kteří byli podle Jeruzaléma zabiti na izraelském území po masové invazi Hamasu.

Izraelské obranné síly přes noc zasáhly více než 100 cílů v Pásmu Gazy. Při jednom úderu byl zabit Amdžád Madžíd Muhamad Abú Ode (Amjad Majed Muhammad Abu ‘Odeh), který se podílel 7. října na vraždách izraelských civilistů v jižním Izraeli. Další noční úder byl zaměřen na četu vzdušných sil Hamásu poté, co se pokusili vypálit rakety na izraelské stíhačky. Mezi cíl byl také podzemní tunel, sklad zbraní, desítky velitelských center i mešita ve čtvrti Džabalíja města Gaza, která obsahovala majetek a zbraně Hamásu a byla Hamásem používána jako pozorovací stanoviště a stanoviště.

Okolo 10. hodiny se po jedenáctihodinovém klidu rozezněly sirény varující před útokem raket z Pásma Gazy. Útok směřoval na obcem Mefalsim a Nir Am.

Izraelská policie uvedla, že čtyři obyvatelé pásma Gazy byli nalezeni a zatčeni v úkrytu v Beerševě. Příslušníci pohraniční policie jednali na základě zpravodajských informací, které naznačovaly, že obyvatelé Gazy pobývají v Izraeli nelegálně, uvádí policejní prohlášení. Našli a vloupali se do bytu a našli čtyři Gazany. Byli předvedeni k výslechu. Policejní prohlášení neříká, zda jde o Gazany, kteří byli v Izraeli, když válka mezi Izraelem a Hamásem začala, a uvízli, nebo zda se účastnili masové infiltrace 7. října, při níž teroristé zmasakrovali v Izraeli asi 1400 lidí.

Izraelské obranné síly večer oznámily, že dnes zasáhly a zabily vysoce postaveného inženýra Hamasu v Pásmu Gazy. Mahmúd Sabih vedl jednotku, která vyvíjela zbraně pro teroristickou skupinu, včetně dronů, a „vyměňovala si znalosti s jinými teroristickými skupinami na celém Blízkém východě“.

Humanitární pomoc z Egypta do Pásma Gazy

Navzdory očekáváním, že by dnes mohla být do teroristické enklávy dovezena humanitární pomoc, zůstal hraniční přechod Rafáh uzavřený. Diskuze o jeho otevření prý mezi Izraelem, Egyptem a Spojenými státy neustále probíhají a dosažení shody je nejisté.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres navštívil egyptskou stranu hraničního přechodu Rafah s Gazou, aby dohlédl na přípravy na dodávku pomoci do enklávy ovládané Hamasem. Nákladní letadla a kamiony přivážejí pomoc na přechod už několik dní, ale zatím žádná nebyla doručena do Gazy.

Prezident USA Joe Biden dnes večer řekl, že přechod Rafáh by mohl být otevřen do 24 až 48 hodin.

Od zákonodárců z Výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu unikly do Kanálu 12 izraelské televize vybrané citáty ze schůzky na začátku tohoto týdne. Během setkání byl ministr obrany Joav Galant pod tlakem kvůli souhlas izraelské vlády s povolením posílání humanitární pomoci do Gazy z Egypta dříve, než budou propuštěni všichni unesení. „Američané trvali na svém a nejsme v situaci, abychom je mohli odmítnout. Závisíme na nich u letadel a vojenské techniky. Co bychom měli dělat? Říci jim ne?“, odpověděl Galant.

Propuštěny dvě rukojmí

Večer teroristé oznámili, že propustili dvě americké občanky – matku a její dceru – „z humanitárních důvodů“. Judith Raanan a její dcera Natalie, které mají také izraelské občanství, byly předány Mezinárodnímu červenému kříži, který je převeze do Egypta a poté do Izraele.

Obě ženy jsou z Evanstonu ve státě Illinois, a do Izraele přijeli tento měsíc oslavit 85. narozeniny příbuzného a období židovských svátků. V době útoku Hamasu 7. října slavila rodina Raanan svátek Simchat Tóra v kibucu Nahal Oz u hranic Gazy.

Propuštění s teroristy Hamasu dojednal Katar, jeden z hlavních sponzorů islamistických skupin v regionu a provozovatel jejich hlásné trouby, televizní stanice al-Džazíra.

Válečné plány v Gaze

Ministr obrany Joav Galant představil na zasedání Výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu v Tel Avivu izraelské válečné plány a cíle v Pásmu Gazy. Uvedl, že mezi cíle patří eliminace teroristické skupiny Hamás zničením jejích vojenských a vládních kapacit a úplné odstranění jakékoli odpovědnosti Izraele nad Gazou vytvořením nového „bezpečnostního režimu“ v Pásmu. Galant řekl, že válka bude mít tři hlavní fáze. „Jsme v první fázi, ve které probíhá vojenská kampaň s [nálety] a později s [pozemním] manévrem s cílem zničit agenty a poškodit infrastrukturu s cílem porazit a zničit Hamás,“ říká Galant. Druhá fáze bude pokračovat bojem, ale s nižší intenzitou, protože vojáci budou pracovat na „eliminaci ohnisek odporu“. „Třetím krokem bude vytvoření nového bezpečnostního režimu v Pásmu Gazy, odstranění odpovědnosti Izraele za každodenní život v Pásmu Gazy a vytvoření nové bezpečnostní reality pro občany Izraele a obyvatelé [oblasti obklopující Gazu],“ dodal.

Přestřelky na hranici s Libanonem

Ministerstvo obrany a Izraelské obranné síly ráno oznamily začátek evakuace obyvatele města Kirjat Šmona u hranice s Libanonem do státem dotovaných penzionů. Evakuace přichází v době opakovaných raketových útoků teroristické skupiny Hizballáh a jejích spojeneckých palestinských frakcí na severní Izrael. Včera byli při raketovém útoku na město zraněni tři lidé. Kirjat Šmona má asi 22 000 obyvatel, nicméně mnoho z nichž již v předchozích dnech odešlo. Začátkem tohoto týdne začal Národní úřad pro krizové řízení ministerstva obrany pracovat na evakuaci všech komunit v okruhu dvou kilometrů od hranic.

Na hranici i dnes probíhají přestřelky mezi libanonskými útočníky a bránícími se vojáky Izraelských obranných sil. Na raketové útoky odpovídá armáda dělostřelbou a údery dronů.

Napjatá situace v Judeji a Samaří

Od 7. října bylo v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu) zatčeno 584 hledaných palestinských Arabů, včetně více než 375 napojených na teroristickou skupinu Hamas. Přes noc bylo zatčeno 47 členů Hamasu. Armáda také potvrdila, že vojáci ve vesnici Urif nedaleko Nábulusu źbořili dům Chálida Mustafy Sabaha (Khaled Mustafa Sabah), jednoho ze dvou teroristů Hamasu, kteří v červnu zabili čtyři Izraelce při střeleckém útoku na čerpací stanici poblíž obce Eli. Podle armády došlo v posledních dnech v Judeji a Samaří k několika střetům mezi vojáky a palestinskými Araby a k několika pokusům o teroristické útoky. Armáda v časných ranních hodinách také ukončila 24 hodin dlouhou operaci v Nur Šams (Nur Shams), kde vojáci zabili nejméně 12 palestinských ozbrojenců a zatkli 20 hledaných podezřelých. Při střetech zahynul také jeden izraelský voják. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října zabito izraelskými silami a „osadníky“ nejméně 75 „Palestinců na Západním břehu Jordánu.“

Al-Džazíra nebude moci dočasně působit v Izraeli

Izraelská vláda schválila nařízení, která jí umožní dočasně zastavit činnost zahraničních zpravodajských kanálů během stavů nouze, jako je současná válka s teroristickou skupinou Hamas v Gaze, pokud vysílání poškozuje národní bezpečnost. Ministr komunikací Šlomo Kari (Shlomo Karhi) uvedl, že cílem je dočasně v Izraeli zamezit působení panarabského zpravodajské televize Al-Džazíra. Při hodnocení činnosti média bude možné vycházet i jeho konání před přijetím vládního nařízení.

„Izrael je ve válce na zemi, ve vzduchu, na moři a na frontě veřejné diplomacie. Žádným způsobem nedovolíme vysílání, které poškozuje bezpečnost státu… Vysílání a zprávy Al-Džazíry představují podněcování proti Izraeli, pomáhají Hamásu-Islámskému státu a teroristickým organizacím s jejich propagandou a podporují násilí proti Izraeli,“ uvedl Kari.

Podle nových předpisů bude moci ministr komunikací se souhlasem ministra obrany nařídit poskytovatelům televizního vysílání, aby ukončili vysílání příslušného zpravodajství; bude možné uzavřít jejich kanceláře v Izraeli, zabavit vybavení a vypnout jejich webové stránky nebo omezit k nim přístup v závislosti na umístění serveru. Rozhodnutí musí schválit bezpečnostní kabinet, musí být založeno na právních názorech bezpečnostní instituce, že vysílání skutečně poškozuje národní bezpečnost, a podléhá přezkumu distriktního soudu. Rozhodnutí bude platné po dobu 30 dnů, ale může být prodlouženo o dalších 30 dnů. Nouzové předpisy budou platit po dobu tří měsíců nebo do doby, než konkrétní nouzový stav formálně ukončí vláda.

Izraelská společnost ve válce

Podle průzkumu veřejného mínění deníku Maariv je srtivá většina Izraelců přesvědčena, že předseda vlády Benjamin Netanjahu by měl veřejně přijmout odpovědnost za ohromující selhání bezpečnostních složek země, které umožnilo vražedný útok teroristů Hamasu 7. října 2023. Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, ministr obrany, ředitel Služby všeobecné bezpečnosti (Šin Bet) již veřejně svoji odpovědnost přiznali, stejně jako ministr financí. Podle 80 % respondentů by je měl Netanjahu následovat, jen 8 % má za to, že nikoliv. Ve vztahu k teroristům v Pásmu Gazy podporuje 65 % Izraelců pozemní ofenzívu, zatímco 21 % je proti. Ve vztahu k teroristům Hizballáhu a Hamasu v Libanonu podporuje 51 % podporuje rozsáhlou vojenskou operaci, zatímco 30 % chce omezenou operaci. Průzkum proběhl 18. a 19. října 510 respondenty, kteří tvoří reprezentativní vzorek dospělých Izraelců. Tolerance chyby je 4,3 %.

Rodiny rukojmích připravily v Tel Avivu masivní šabatový jídelní stůl s chalou, vínem, svíčkami, prostíráním a 203 prázdnými židlemi, aby zastupovaly všechny lidi, které v současné době zadržují teroristé v Gaze. Rodiny rukojmích se zavázaly zintenzivnit svou nátlakovou kampaň proti vládě poté, co premiér Benjamin Netanjahu souhlasil s povolením humanitární pomoci do Gazy přes Egypt, aniž by nejprve zajistil propuštění 200 až 250 odvlečených.

Izraelská národní letecká společnost El Al oznámila, že od vypuknutí války 7. října uskutečnila více než 1400 letů s 200 000 cestujícími, z nichž více než polovina směřovala do Izraele. Do svého letového řádu přidala mnoho dalších letů a minulý víkend přepravila do Izraele stovky vojáků v aktivní službě, záložníků a bezpečnostního a zdravotnického personálu. Cestující letěli zdarma, přičemž všechny náklady byly hrazeny z darů. El Al také přivezl asi 3 500 tun zásob a vybavení z celého světa, což je považováno za klíčové pro válku a úsilí o pomoc. V úzké spolupráci s různými jednotkami izraelské armády El Al nasměroval izraelským vojákům více než 10 000 darovaných předmětů, jako je jídlo, oblečení, baterky, přikrývky, spací pytle a toaletní potřeby. Poté, co vláda varovala Izraelce, aby nepobývali v Turecku, El Al rychle zařídil evakuační lety z Istanbulu prostřednictvím své dceřiné letecké společnosti Sun d’Or. El Al také dal přednost Izraelcům, kteří chtěli letět domů z Atén poté, co se dostali z Turecka nezávisle. Těmto cestujícím byly účtovány pouze letištní poplatky. El Al říká, že se bude i nadále přizpůsobovat vyvíjející se situaci. Společnost vytvořila webovou stránku, která se automaticky aktualizuje, aby v reálném čase zobrazovala dostupnost míst pro nadcházející data.

Desetiletá dívka zkolabovala během dnešního raketového poplachu v Ašdodu a ztratila vědomí při němž její srdce přestalo bít, uvedla záchranná služba Magen David Adom. Záchranáři, kteří na místo přispěchali použili defibrilátor a poté ji odvezli do nemocnice, obnovili její srdeční tep.

Diplomatické prohlášení a nediplomatický komentář

Prezident Joe Biden v projevu k národu vyzval k masivní finanční podpoře Ukrajiny a Izraele s tím, že požádal Kongres USA o schválení mimořádného „bezpečnostního balíčku.“ Přirovnal konflikt v Gaze ke konfliktu na Ukrajině: „Hamas a Putin představují různé nitky. Ale to mají společné: Oba chtějí, aby sousední demokracie byla úplně zničena.“

Princ Turki al-Faisal, bývalý šéf zpravodajské služby a velvyslanec Saúdské Arábie v USA, přednesl nedávno projev, ve kterém odsoudil jak útok Hamasu ze 7. října, tak i dlouhodobou politiku následných izraelských vlád, která podle něj pomohla vést k současné krvavé situaci. I již není být ve vládě, je princ vnímán člověk blízký královskému paláci a je dosud nejvýznamnější saúdskou osobností, která Hamás výslovně odsoudila. „Kategoricky odsuzuji, že se Hamás zaměřuje na civilisty jakéhokoli věku nebo pohlaví, jak je obviňován. Takové cílení popírá tvrzení Hamasu o islámské identitě,“ řekl princ Turki v úterý v projevu na Bakerově institutu pro veřejnou politiku na Rice University v Houstonu. „Také odsuzuji Hamás za to, že dal vyšší morální základ izraelské vládě, které se všeobecně vyhýbají, dokonce i polovina izraelské veřejnosti, jako fašistické, ničemné a odporné. Odsuzuji Hamás za to, že dal této hrozné vládě záminku k etnické očistě Gazy od jejích občanů a k jejich bombardování do zapomnění. Odsuzuji Hamás za další podkopávání palestinské samosprávy, jak to dělá Izrael. Odsuzuji Hamás za sabotování pokusu Saúdské Arábie dosáhnout mírového řešení neutěšené situace palestinského lidu. Ale stejně tak jsem odsoudil nevybíravé izraelské bombardování palestinských nevinných civilistů v Gaze a pokus násilně je zahnat na Sinaj. Odsuzuji cílené zabíjení Izraele a nevybíravé zatýkání palestinských dětí, žen a mužů na Západním břehu Jordánu. Dvě křivdy nevytvoří dobro. Slyšel jsem opakovanou frázi v amerických médiích o nevyprovokovaném útoku. Jaká další provokace je zapotřebí k tomu, aby to bylo vyprovokováno, než to, co Izrael dělal palestinskému lidu po tři čtvrtě století. Odsuzuji Izrael za to, že předával katarské peníze Hamásu, teroristické skupině, jak ji definuje Izrael. Odsuzuji západní politiky za prolévání slz, když jsou Izraelci zabíjeni Palestinci, ale odmítl jsem dokonce vyjádřit smutek, když Izraelci zabili Palestince. V tomto komplexu nejsou žádní hrdinové, pouze oběti,“ uvedl bývalý vysoký představitel Saúdie. Země, která ještě před dvěma týdny byla krůček od normalizace vztahů s Izraelem a která si je velmi dobře vědoma, že současná válka prospívá v regionu jediné zemi – jejich geopolitickému soupeři, Islámské republice Írán.