Izrael ve válce – Den patnáctý

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, hovoří s veliteli brigády Golani. 21. 10 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, hovoří s veliteli brigády Golani. 21. 10 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že armáda zatím informovala rodiny 210 rukojmích, že jejich blízcí jsou v současné době zadržováni v Pásmu Gazy. Číslo není konečné, protože armáda vyšetřuje nové informace o pohřešovaných. Toto číslo nezahrnuje Judith Raanan a její dospívající dceru Natalii, které včera v noci teroristická skupina Hamás propustila.

Izraelská policie shromáždila přibližně 1033 těl civilistů zabitých při útoku Hamasu 7. října, z nichž 765 bylo identifikováno. Z toho 668 bylo předáno rodinám k pohřbu. „765 obětí představuje 74 % civilistů (nevojáků) zabitých v bojích, jejichž těla byla přivezena k identifikaci,“ uvádí se v prohlášení. „Tisíce policistů pracují na směny 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a účastní se náročné práce na identifikaci,“ uvádí dále policie. Některá těla byla vážně spálena nebo zničena, takže identifikace je extrémně náročná. Asi 300 vojáků zabitých při útoku a následných bojích na hranici Gazy bylo identifikováno armádou, takže oficiální počet obětí je více než 1300. Premiér Benjamin Netanjahu ve středu uvedl, že počet obětí vražedného řádění byl nejméně 1400 a možná i vyšší.

Od začátku války bylo v Pásmu Gazy zabito nejméně 4385 lidí, včetně 1756 dětí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamasem. Podle ministerstva bylo zraněno dalších 13 561 lidí. Čísla, která nelze ověřit, nerozlišují mezi civilisty a teroristy. Patří mezi ně také lidé zabití při izraelských náletech a lidé zabití pádem teroristických raket vypálených na Izrael, které selhaly. Izrael navíc tvrdí, že zabil asi 1500 teroristů na izraelském území poté, co Hamás při překvapivém útok 7. října zabil asi 1400 lidí a zajal odhadem 210 rukojmích.

Izraelské obranné síly přes noc provedly údery na četná místa Hamasu v pásmu Gazy. Místa zahrnují velitelská centra a různé další infrastruktury patřící této teroristické skupině. Zasažena byla také řada odpalovacích míst protitankových střel a pozic odstřelovačů ve výškových budovách.

Po přibližně 6 hodinách klidu se okolo 9. hodiny rozezněly ve městě Ašdod sirény, varující před útokem raketami z Pásma Gazy. Rakety následně směřovaly i proti dalším jihoizraelským městům a obcím. Ve městě Sderot byl zásahem rakety vážně poničen dům.

Odpoledne vyletěly rakety z Gazy na města a obce ve středním Izraeli, včetně Rišon Lecion, Tel Avivu, Bat Jam a Javne.

Izraelské obranné síly pokračují v přípravách na očekávanou pozemní ofenzívu v pásmu Gazy, přičemž v posledních dnech byly schváleny „plány na rozšíření bojů“. Vojáci „provádějí výcvik v souladu se schválenými operačními plány.“. Armádu v posledních dnech rozmístila desítky tisíc vojáků k hranici s Gazou, před velkým pozemním vpádem, který podle představitelů začne „brzy“.

Velitel izraelského letectva uvedl, že armáda bude během nadcházející pozemní ofenzívy v pásmu Gazy zacházet s teroristickou skupinou Hamás, jako by jí poslední dva týdny těžkých náletů na její majetek vůbec neublížily. „Až dosud jsme Hamás zasáhli tisíci náletů, tisíci bomb, které přesně zasáhly. Hamas nyní nezačíná od nuly,“ uvedl generálmajor Tomer Bar. „Zacházíme však s ním, jako by nebyl vůbec poškozen. Vstoupíme se vší silou a zasáhneme [Hamas], jako by s námi bojoval ‚prvního dne‘,“ dodal.

Velitel Izraelských obranných sil řekl velitelům pěší brigády Golani, že by měli očekávat překvapení připravená teroristickými skupinami, až vstoupí do Pásma Gazy v nadcházející pozemní ofenzívě, ale že armáda připravila také některá svá vlastní. „Vstoupíme do Pásma Gazy. Zahájíme operační a profesionální misi, abychom zničili operativce Hamasu, infrastrukturu Hamasu, a také budeme mít v paměti snímky, scény a padlých ze šabatu před dvěma týdny,“ řekl generálporučík Herzi Halevi s odkazem na masakry Hamasu ze 7. října. „Gaza je složitá, Gaza je hustá, nepřítel tam připravuje spoustu věcí, ale my pro ně připravujeme také věci,“ dodal Halevi.

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Po 10. hodině ranní se otevřel hraniční přechod Rafáh mezi Egyptem a Gazou, uzavřený od smrtícího útoku Hamásu 7. října. Do Gazy přijelo 20 kamioů s tvrzenou humanitární pomocí. Dalších okolo 200 kamionů, přepravujících zhruba 3000 tun pomoci, nadále čeká na povolení ke vstupu poblíž přechodu.

První kamiony vjíždějí do Gazy před přechod Rafáh. 21. 10. 2023.
První kamiony vjíždějí do Gazy před přechod Rafáh. 21. 10. 2023.

Zároveň se očekávalo, že cizí státní příslušníci opustí Gazu a americká ambasáda v Jeruzalémě varovala před „potenciálně chaotickým a neuspořádaným prostředím na obou stranách přechodu“. K žádnému odchodu cizince, resp. člověka s dvojím občanstvím z Pásma do Egypta však dnes nedošlo.

Podle izraelských obranných sil bylo v posledních dnech evakuováno na jih asi 700 000 lidí z odhadovaného 1,1 milionu obyvatel severní Gazy.

„V Gaze není nedostatek vody, jídla je dostatek na nadcházející týdny, k tomu navíc zásoby léků, které, pokud víme, v nemocnicích neubývají,“ sdělil novinářům představitel izraelské bezpečnosti s tím, že Hamas se stále snaží zabránit lidem v pohybu na jih.

Izraelský bezpečnostní činitel uvedl, že několik nemocnic v severní části pásma Gazy se dosud navzdory výzvě izraelské armády neevakuovalo na jih. „Na severu pásma Gazy je 20 nemocnic, 6 jich bylo již uvolněno, 10 ještě ne a 4 odmítají,“ uvedl s tím, že pro některé nemocnice je těžké přesunout vážně zraněné a nemocné pacienty, ale že armáda má „přímý vztah s téměř všemi manažery nemocnic a my je vyzýváme k evakuaci“. Činitel také obvinil Hamás, že používá některé nemocnice jako úkryty, „protože ví, že se jedná o citlivé místo, na které se budeme vyhýbat útokům“.

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, na tiskové konferenci uvedl, že potraviny, voda a lékařská pomoc se do jižní části Gazy dostanou přes egyptský přechod Rafah. „Palivo se do Gazy nedostane,“ dodal s tím, že armáda „bude pokračovat v útocích na bašty Hamasu v severní Gaze“.

Hagari dále uvedl, že za poslední den pětina raket odpálených palestinskými teroristickými skupinami v Gaze dopadla hned v Pásmu. „Více než 550 raket vypuštěných Hamasem a Palestinským islámským džihádem selhalo a zabilo nevinné civilisty v Gaze. Zabíjejí své vlastní civilisty,“ konstatoval armádní mluvčí.

Vysoký představitel izraelských obranných sil uvedl, že armáda se pokusí neútočit na oblasti v Gaze, kde je distribuována humanitární pomoc, pokud nebudou z oblasti odpáleny rakety. „Je to bezpečná zóna. Máme systém, ve kterém pokaždé, když rozhodneme, že oblast…je bezpečnou zónou, vyhlašujeme v této oblasti žádný útok. Nebudeme na ně útočit,“ sdělil skupině zahraničních novinářů. Dodal, že definice toho, co představuje „legitimní cíl“, se změnila, protože využívání civilní infrastruktury Hamásem „proměňuje soukromý dům v legitimní cíl. A každý, kdo podporuje ten domov, je legitimním cílem.“ Připustil, že armáda zaútočila na domy, kde mezi teroristy žijí civilisté.

Přestřelky na hranici s Libanonem

Ministr obrany Joav Galant prohlásil, že libanonská teroristická organizace Hizballáh (Alláhova strana) v posledních dnech platí „vysokou cenu“ za své raketové, raketové a střelecké útoky na izraelská vojenská místa, jednotky a izraelská města v severním Izraeli. „Hizballáh se rozhodl zúčastnit se bojů, vymáháme za to vysokou cenu,“ říká Gallant vojákům na základně 91. územní divize v táboře Biranit na hranici s Libanonem. Při izraelských odvetných útocích v jižním Libanonu bylo za poslední dva týdny zabito více než 13 členů Hizballáhu. „Předpokládám, že výzvy budou větší [než jsou nyní] a musíte to vzít v úvahu, abyste byli připraveni na každou situaci,“ řekl vojákům.

Izraelské obranné síly uvedly, že z Libanonu bylo odpáleno několik raket na oblast Har Dov (hory Dov) na hranici, kde je řada vojenských míst a žádná města. Vojáci odpověděli dělostřeleckým ostřelováním zdrojů raketové palby. Sporná oblast hory Dov, tvořící severní část Libanonem nárokované oblasti označované jako tzv. farmy Šebá, byla v posledních dnech několikrát napadena.

Odpoledne bylo hlášeno ostřelování z Libanonu protitankovými střelami.

Napjatá situace v Judeji a Samaří

Izraelské obranné síly od začátku války v Pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu) 670 hledaných palestinských Arabů, včetně více než 450 napojených na Hamás. Přes noc bylo zatčeno 68 členů Hamasu. Vojáci také zdemolovali dům teroristy Hamasu Machera Šalúna (Maher Shalloun) v Akabat Džabr (Aqabat Jabr), který je obviněn ze zabití Elana Ganelese na silnici č. 90 letos v únoru. V posledních dvou týdnech došlo k několika střetům mezi silami armádou a palestinskými Araby a k několika pokusům o teroristické útoky. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října izraelskými silami a „osadníky“ zabito nejméně 84 „Palestinců na Západním břehu Jordánu.“

Izraelští vojáci provedli razii v domě vysokého vůdce Hamásu v Judeji a Samaří a zadrželi členy jeho rodiny, říkají svědci. Saleh al-Aruri je zástupcem hlavního vůdce Hamasu Ismajla Hanéji a jedním ze zakladatelů vojenského křídla islamistické teroristické skupiny. Al-Aruri, sídlící v Libanonu, je pro Izrael klíčovým cílem po útocích ze 7. října. Vojáci vstoupili do Aruriho domu ve vesnici Arura, asi 20 kilometrů severně od Ramalláhu, v sobotu ráno za úsvitu a zatkli více než 20 lidí, včetně jednoho z jeho bratrů a devíti jeho synovců, starosty a svědků. Další desítky byly odvedeny. Před domem vojáci vyvěsili transparent s jeho fotografií na pozadí izraelské vlajky s nápisem: „Toto byl dům Saleha al-Aruriho a stal se sídlem Abu al-Nimer – izraelské zpravodajské služby,“ uvedli svědci, přičemž obrázky jsou široce sdílené online.

hamasnik

Obyvatelé vesnice uvedli, že Abu al-Nimer byl alias izraelského zpravodajského důstojníka odpovědného za oblast. Izrael obvinil Aruriho, který byl v roce 2017 jmenován Haníjovým zástupcem, z organizování několika útoků. V izraelských věznicích strávil téměř 20 let a v roce 2010 byl propuštěn pod podmínkou, že odejde do exilu.

Izraelská společnost ve válce

Izrael vydává varování před cestami do Egypta, Jordánska a Maroka kvůli obavám z útoků na izraelské cestovatele ze strany těch, kdo jsou rozhořčení pokračující válku vyvolanou smrtícím útokem Hamasu. Oznámení Národní bezpečnostní agentury, úřadu předsedy vlády a ministerstva zahraničí uvádí, že stupeň pohotovosti pro Egypt (včetně Sinajského poloostrova) a Jordánsko se zvyšuje na 4, tedy necestovat, a vyzývá všechny Izraelce, aby tyto země co nejdříve opustili. Pro Maroko je úroveň ohrožení zvýšena na 3 a Izraelcům se říká, aby se vyhýbali nepodstatným cestám. „Vzhledem k pokračování války bylo v posledních dnech v různých zemích světa zjištěno další výrazné zhoršení protestů proti Izraeli, s důrazem na arabské země na Blízkém východě, spolu s projevy nepřátelství a násilí vůči izraelským a židovským symbolům,“ píše se ve varování. Oznámení uvádí, že se dále doporučuje vyhnout se pobytu ve všech zemích Blízkého východu/arabských zemí, včetně: Turecka, Egypta (včetně Sinaje), Jordánska, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Maroka. Kromě toho doporučuje vyhnout se cestování do zemí, jako je Malajsie, Bangladéš, Indonésie a Maledivy. Minulý týden při útoku egyptského policisty zabil dva izraelské turisty.

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, informoval o nárůstu počtu žádostí charedim (zbožných židů) o vstup do armády. Od vypuknutí války Izraelské obranné síly obdržely více než 2000 žádostí charedim a v pondělí začnou být povoláni jako dobrovolníci, uvedl Hagari. Obecně platí, že řada charedit se vyhýbá vojenské službě, kterou považuje za neslučitelnou se svým názorem na Stát Izrael, což způsobuje vážný rozkol v izraelské společnosti.

Summit o válce v Gaze v Egyptě a varování Libanonu

Po propuštění dvou rukojmích Hamásem z Gazy USA a několik vlád v Evropě tiše tlačí na Izrael, aby odložil zahájení pozemní invaze do Gazy, protože se obávají, že invaze zničí úsilí o zajištění dalšího propuštění rukojmích v dohledné budoucnosti, uvádí The Times of Israel s odkazem vysokého diplomatického představitele. Západní vlády, které v současnosti tlačí na Izrael, mají občany mezi nezvěstnými a věří, že čím více času uplyne, tím těžší bude zajistit propuštění rukojmích, uvedl zdroj. Vlády uznávají, že pozemní invaze je velmi pravděpodobná, a neříkají Izraeli, aby ji vůbec nezahajoval, ale raději se zdržel a zkusil, zda dodatečné diplomatické úsilí může uspět, dodal.

Zpravodajský web Ynet, s odkazem na vysoké izraelské představitele uvádí, že propuštění dvou amerických občanek, zajatých Hamasem, neovlivní izraelské plány na vojenskou operaci proti teroristické skupině vládnoucí v Gaze.

Egypt hostí summit o válce mezi Izraelem a palestinskými teroristickými skupinami v Gaze, jehož se zúčastní desítky regionálních vůdců a vysokých západních představitelů. Na dnešním setkání v egyptském Novém administrativním hlavním městě, těsně na východ od Káhiry, se diskutovalo o způsobech, jak zmírnit boje a usilovat o příměří uprostřed rostoucích obav z regionálního konfliktu. Mezi účastníky summitu jsou vůdci Kataru, Spojených arabských emirátů a Palestinské samosprávy, také premiéři Itálie, Španělska, Řecka a Kanady a předseda Evropské rady, dále ministři zahraničí Německa, Francie, Spojeného království a Japonska. Naopak neúčastní se Izrael ani zástupci teroristické vlády Pásma Gazy.

Generální tajemník Organizace spojených národů uvedl, že „zavrženíhodný útok Hamasu“ na Izrael „nikdy nemůže ospravedlnit kolektivní trestání palestinského lidu“. António Guterres vyzval k ochraně civilistů a k ušetření civilní infrastruktury, včetně nemocnic, škol a budov OSN, před izraelskými údery. Na summitu v Egyptě poukázal na „širší kontext“ války a prohlásil, že dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu je „jediným realistickým základem pro skutečný mír a stabilita.“ „Izraelci musí vidět, jak se jejich legitimní potřeby bezpečnosti zhmotní, a Palestinci musí vidět, že se jejich legitimní touhy po nezávislém státu naplní,“ řekl dále.

Předseda arabské autonomní Palestinské správy Mahmúd Abbás vyzval na summitu v Egyptě ke svolání mezinárodní mírové konference, která by přinesla konec války mezi Izraelem a Hamásem. Abbás zopakoval, že „naprosto odmítá zabíjení civilistů na obou stranách“. Vyzval také k „propuštění všech civilistů, vězňů a zadržených osob“, pravděpodobně s narážkou na asi 210 rukojmích unesených z Izraele a zadržovaných Hamasem v Gaze, a také „palestinských vězňů“ zadržovaných Izraelem. Abbás vyzval Izrael, aby zastavil „svou barbarskou agresi“ v Gaze. „Neodejdeme, neodejdeme, neodejdeme a zůstaneme ve své zemi,“ dodal 88letý stařec, sídlící v Ramalláhu a označují se za „prezidenta Státu Palestina“, který bez byl do funkce zvolen v réce 2005 na čtyřleté funkční období a následně mu bylo prodlouženo Výkonným výborem Organizace pro osvobození Palestiny na neurčito.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v dnešním telefonátu zopakoval libanonskému dočasnému premiérovi Najibu Mikatimu „význam respektování zájmů libanonského lidu, které by byly ovlivněny tím, že by byl Libanon zatažen do konfliktu vyvolaného teroristickým útokem Hamasu na Izrael,“ uvedlo ministerstvo zahraničí USA. Blinken zmínil rostoucího znepokojení nad napětím na izraelsko-libanonské hranici a vyjádřil „upřímnou soustrast rodinám libanonských civilistů, kteří tragicky přišli o život v důsledku konfliktu, a zdůraznil pokračující podporu USA libanonským ozbrojeným silám a silám vnitřní bezpečnosti, jediným legitimním garantů stability a územní celistvosti Libanonu.“ Jednalo se o zjevnou narážku na existenci ozbrojených sil šíitského Hizballáhu (Alláhovy strany), který nezřídka dává přednost zájmům svého patrona, Islámské republiky Írán, před zájmy své země a který v minulosti vyvolal řadu konfliktů s Izraelem, které vedly ke škodám na životech a majetku všech občanů Libanonu.