Izrael ve válce: Den druhý

izraelští vojáci v kibucu Be’eri, 8. 10. 2023; foto: Izraelské obranné síly
izraelští vojáci v kibucu Be’eri, 8. 10. 2023; foto: Izraelské obranné síly

Izrael formálně vyhlásil válečný stav. Stalo se tak poté, kdy bezpečnostní kabinet včera večer schválil uvedení země do stavu oficiální války, což vládě umožňuje provádět rozsáhlé vojenské aktivity.

Včerejšek se stal nejkrvavějším dnem v historii Izraele. Počet obětí bezprecedentního útoku teroristů Hamasu překročil 700, zraněných je skoro 2000. Počet zraněných v nemocnicích dosáhl podle ministerstva zdravotnictví 2156 osob, z nichž je 20 v kritickém stavu a dalších 338 je zraněno vážně.

Mluvčí ZAKA, dobrovolnické skupiny, která shromažďuje lidské pozůstatky po teroristických útocích a jiných katastrofách, sdělil hebrejským médiím, že počet obětí prudce vzrostl, když se izraelským týmům podařilo vyčistit od ozbrojenců Hamasu obce podél hranice, kde bylo nalezeno mnoho zavražděných obyvatel.

Ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer v rozhovoru pro CNN uvedl, že počet obětí je „hodně nad 600 lidí“ a „pravděpodobně jich bude ještě více stovek, několik set dalších.“

Při útoku šokujícího rozsahu ozbrojenci z Hamásu včera ráno pronikli až na 22 míst v jižním Izraeli, včetně měst a menších komunit až 24 kilometrů od hranic Gazy. Zatímco se izraelská armáda shromažďovala k reakci, teroristé se na některých místech potulovali celé hodiny a postříleli civilisty a vojáky. Ve stejnou dobu byly na města na jihu a ve středu Izraele vypáleny tisíce raket.

Osvobození obcí, které byly pod dočasnou kontrolou Hamásu, přineslo šokující scény ulic, polí a silnic posetých těly, opuštěnými vozidly a osobními věcmi. Mnoho lidí bylo zabito ve svých vlastních domovech.

Scény chaosu a svědectví o utrpení zaplavily izraelská média a sociální sítě a dlouhotrvající neschopnost získat kontrolu nad situací šokovaly a pobouřily národ a vyvolaly požadavky na vyvození odpovědnosti těch, kdo taková selhání zpravodajské činnosti umožnili.

Osud více než 100 lidí unesených a odvlečených do Pásma Gazy je nejasný, podle izraelských úřadů se o nich s teroristy nevyjednává. Premiér Benjamin Netanjahu jmenoval Gal Hirsche, brigádního generála v záloze, který velel 91. divizi ve Druhé libanonské válce v roce 2006, vládním zástupce pro pohřešované a unesené občany. Mezi unesenými do Gazy byly malé děti, senioři a cizí státní příslušníci včetně 11 Thajců pracujících na farmách poblíž hranic. Přítomnost rukojmí pravděpodobně zkomplikuje izraelské protiútok na Gazu.

Izraelské obce byly i dnes terčem raketové palby z Gazy

Izraelské vojenské letouny dnes odpoledne provedly intenzivní nálety na cíle v Gaze. Hlavní mluvčí izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že více než 50 stíhaček dnes udeřilo na 120 míst ve čtvrti Bejt Chanún v Gaze a zdemolovalo shromažďovací oblasti Hamasu používané k útokům proti Izraeli. Celkem Izraelské obranné síly od začátku bojů zasáhly asi 800 míst.

Ještě dnes, více než 34 hodin po zahájení teroristického útoku, probíhaly boje v nejméně třech obcích poblíž hranic Gazy, které ještě hamasnici drželi. Objevily se zprávy o těžkých přestřelkách mezi izraelskými jednotkami a palestinskými teroristy ve městě Magen na jihu země poblíž hranic s pásmem Gazy.

„Vyčistíme oblast a zaútočíme na teroristy, ať jsou kdekoli,“ uvedl Daniel Hagari. „Hamas způsobil velkou katastrofu obyvatelům pásma Gazy. Nastane čas na těžké otázky a tvrdé vyšetřování, ale teď jsme ve válce a máme plné ruce práce s útokem na nepřítele a vítězstvím.“

Izraelská armáda uvedla, že evakuuje civilisty z měst sousedících s hranicí s Pásmem Gazy, přičemž v oblasti pátrá po případných teroristech, kteří by mohli být stále na izraelském území. Mezi tato města patří Nahal Oz, Erez, Nir Am, Mefalsim, Kfar Aza, Gevim, Or Haner, Ibim, Netiv Ha’asara, Yad Mordechai, Karmia, Zikim, Kerem Shalom, Kissufim, Holit, Sufa, Nirim, Nir Oz, Ein Hashlosha, Nir Yitzhak, Be’eri, Magen, Re’im, Sa’ad a Alumim.

Všechny známé situace s rukojmími, při kterých byli izraelští civilisté drženi v zajetí teroristů Hamasu ve svých městech, byly vyřešeny přes noc, kdy armáda a policie zabíjely teroristy a zachraňovaly jejich zajatce po několikahodinových bojích ve Sderot, Ofakim a kibucu Be’eri. Trvaly nicméně obavy, že by se teroristé mohli stále volně pohybovat po celé zemi.

Izraelské námořnictvo dnes zmařilo pokusy teroristů proniknout do Izraele přes moře a zabilo desítky teroristů.

Na severní hranici Izraele s Libanonem ostřelovala ráno teroristická skupina Hizballáh (Alláhova strana) izraelské pozice v oblasti Har Dov, což vyvolalo izraelské protiúdery a vyvolalo obavu z otevření druhé fronty. Ministr obrany Joav Galant (Yoav Gallant) nařídil armádnímu velitelství domácí fronty, aby sestavilo plány na možnou evakuaci měst na severní hranici Izraele, pokud by na této frontě vypukly boje. K tomu nicméně zatím nedošlo a útoky z Libanonu byly zatím je symbolické.

Izraelské obranné síly dnes hromadně povolávaly záložáky. Podle slibu nejvyšších izraelských státních představitelů se v nadcházejících dnech očekává zahájení mohutné vojenské operace proti Gaze.

Izraeli se dostávalo široké podpory od západních vlád a vůdců, z nichž mnozí odsoudili útok Hamasu a cílené a systematické únosy civilistů.