Izrael ve válce: Den třetí

izraelští vojáci při operaci Železné meče, 9. 10. 2023; foto: Izraelské obranné síly
izraelští vojáci při operaci Železné meče, 9. 10. 2023; foto: Izraelské obranné síly

Oběti

Izraelské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od sobotního teroristického útoku bylo v nemocnicích ošetřeno 2616 lidí. Podle ministerstva je aktuálně hospitalizováno 578 lidí, z toho 157 ve vážném stavu, 259 ve středně těžkém stavu a 161 s lehkým zraněním. Počet mrtvých Izraelců převýšil podle hrebrejských médií 900, z nichž má být nejméně 73 vojáků a 37 policistů. Oficiální potvrzení počtu obětí zatím chybí.

Magen David Adom (Červený Davidův štít) vyzývá k masovému darování krve po celém Izraeli.

Podle zpráv hamasnického ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy od soboty zahynulo 560 lidí a dalších 2 900 bylo zraněno. Jako tradičně není rozlišováno mezi ozbrojenci a civilisty.

Situace na hranici s Libanonem

K odpovědnosti za dnešní pokus o ozbrojenou infiltraci na libanonských hranicích, při němž izraelská armáda zlikvidovala několik útočníků, se přihlásila teroristická skupina Palestinský islámský džihád sídlící v Pásmu Gazy.

Na severu dochází k přehraničním přestřelkám Izraelských obranných sil s teroristy libanonského proíránského Hizballáhu (Alláhovy strany). Minometná a dělostřelecká palba je prozatím nízké intenzity. Hizballáh vyhrožuje odplatou za smrt jednoho ze svých členů, který byl zabit při izraelských náletech na jižní Libanon. Nemocnice v Naharíji hlásí 6 zraněných Izraelců, z toho jednoho vážně.

Velitelství domácí fronty Izraelských obranných sil vyzvalo obyvatele 28 obcí u hranice s Libanonem, aby se odebrali do krytů. Jedná se vedle jiných o města Metula, Roš Hanikra, Manara, Šlomi, Misgav Am, Dafna, Arab al-Aramše, Adamit, Hanita a Eilon.

Libanonský ministr zahraničí Abdalláh Bouhabib ráno uvedl, že jeho vláda obdržela ujištění od Hizballáhu, že se nezapojí do bojů, pokud Izrael nebude „obtěžovat“ Libanon.

Válka s Hamastánem v Gaze

Pokračují intenzivní údery izraelského letectva na cíle spojené s teroristy Hamasu a Islámského džihádu v Pásmu Gazy.

Podle prohlášení armádního mluvčího, kontraadmirála Daniela Hagariho, získaly dopoledne izraelské jednotky kontrolu nad všemi obcemi u hranic s Gazou, ale stále dochází k izolovaným střetům s jednotlivými palestinskoarabskými teroristy. Ještě dnes večer došlo k boji s teroristy u měst Mišmar HaNegev a Ragat.

Rakety gazanských teroristů dopadly do blízkosti Jeruzaléma. Magen David Adom hlásí 3 vážně zraněné, včetně 10letého chlapce a šedesátnice v kritickém stavu.

Střety mezi palestinskými teroristy a izraelskými silami byly odpoledne hlášeny poblíž kibucu Karmia, blízko severní hranice s pásmem Gazy, uvádí regionální rada Hof Aškelon s tím, že izraelské jednotky se zřejmě dostaly pod palbu a na místo míří další síly.

V několika oblastech u hranic s Gazou, včetně Sderotu, Netivotu a Aškelonu, se během dne rozezvučely k sirény raketového poplachu. Ve Sderotu hoří továrna, zřejmě v důsledku raketového útoku z Gazy.

Ministr energetiky Jisrael Kac (Israel Katz) nařídil úřadům, aby byly okamžitě přerušeny dodávky vody z Izraele do Gazy. Dodávky elektřiny a paliva byly zastaveny už před 2 dny.

Ministr obrany Joav Gallant uvedl, že nařídil úplnou uzávěru Pásma Gazy. „Nebude tam žádná elektřina, žádné jídlo, žádné palivo, všechno je zavřené,“ prohlásil Gallant po poradě na jižním velitelství Izraelských obranných sil v Beerševě. „Bojujeme s lidskými zvířaty a podle toho se chováme,“ dodal.

Times of Israel s odvoláním na nejmenovaný „vysoce postavený vládní zdroj“ informují, že útoky na teroristické cíle v Gaze budou provedeny s velkou silou a šířkou, a to i za cenu zranění či smrti Izraelců, kteří jsou v Gaze drženi v zajetí. Zdroj objasnil, že pokud má Izrael přesné zpravodajské informace o poloze izraelských zajatců, samozřejmě se zdrží útoku na tomto konkrétním místě. Ale dokud žádné takové informace nebudou existovat, budou napadeny všechny cíle Hamasu.

Ministr obrany Joav Gallant prohlásil, že válka Izraele proti teroristické skupině Hamás, je „válkou o naši budoucnost“. „Vymáhání vysoké ceny od nepřítele je nezbytnou podmínkou naší existence v regionu,“ dodal Gallant při návštěvě podzemního velitelského střediska izraelského letectva v sídle Izraelských obranných sil v Tel Avivu. Gallantův úřad uvedl, že ministr obrany nařídil armádě, aby „výrazně zvýšila intenzitu útoků v pásmu Gazy“ a „eliminovala všechny cíle Hamasu“.

Definovaným cílem premiéra Benjamina Netanjahua pro válku v této fázi je připravit Hamás o schopnost a motivaci ublížit Izraeli, řekl novinářům vysoký izraelský vládní zdroj. Zdroj poznamenává, že „toto je velmi široká definice a naše interpretace není omezená. Nechceme to dále definovat, ale [Gaza] nebude Hamastan.“ Pokud jde o politiku útoků Izraelských obranných sil v Gaze, zdroj objasňuje, že politika „klepání na střechy“, kdy armáda dříve používala textové zprávy, telefonní hovory nebo počáteční úder na střechu, aby varovaly obyvatele budovy, že se chystá úder, není aktuálně platný systém. Za určitých okolností bude použit, říká zdroj, ale dnes již Izrael evakuuje masy obyvatel [Gazy] z centrálních teroristických oblastí a útočí tam.

Hamas večer prohlásil, že začne popravovat rukojmí v reakci na izraelské útoky v Gaze provedené bez varování. „Od této hodiny se jakékoli zacílení na naše lidi v bezpečí jejich domovů bez varování setká s popravou civilních rukojmích, která bude přenášena obrazem a zvukem,“ uvedl Abu Obeida.

Situace uvnitř Izraele

Premiér Benjamin Netanjahu místním politikům z jižního Izraele sdělil, že Izrael promění region, když provede odvetu za ničivý útok Hamásu a obnoví zasažené obce. „Vím, že jste prošli těžkými, hroznými věcmi. To, čím si Hamás projde, bude těžké a hrozné – už jsme uprostřed bitvy a právě jsme začali,“ řekl Netanjahu podle prohlášení své kanceláře. Pochválil obyvatele jihu Izraele za jejich nezlomnost a uvedl, že nadcházející boj bude nějakou dobu trvat. „Národ obrátí každý kámen, aby vám všem pomohl. Žádám vás, abyste stáli pevně, protože se chystáme změnit Blízký východ,“ dodal.

Vůdci opozičních stran Národní jednota Beny Ganc (Benny Ganz) a Ješ atid Jair Lapid (Yair Lapid) jednají s premiérem Benjaminem Netanjahuem o vytvoření „malého válečného kabinetu“, jehož členy by byly i hlavní opoziční strany a který by se omezil čistě na řízení válečného úsilí. Spory o politické otázky, včetně sporné reformy justice, by měly být odloženy až na dobu po skončení války.

Prezident Izraele Jicchak Hercog (Isaac Herzog) při návštěvě raněných v nemocnici Soroka v Beerševě nabídl Izraelcům poselství jednoty a varování Hamasu. Uvedl, že v nemocničních pokojích viděl, „co je izraelská odolnost, co je izraelské hrdinství“. Novinářům sdělil, že Izraelci ukazují své základní hodnoty, „obrovské srdce, smysl pro poslání, jednotu, sociální soudržnost“ a ujistil televizní diváky, že i když se Hamas snaží podkopat pocit bezpečí Izraelců, „nikdo nás nemůže porazit“. „To vám nebude fungovat. V žádném případě,“ dodal prezident na adresu teroristů.

Mezinárodní reakce

Velitel egyptské rozvědky Abbás Kamel dnes prohlásil, že 10 dní před útokem Hamasu varoval Izrael, že se v Gaze připravuje „neobvyklá, strašlivá operace“. Úřad předsedy izraelské vlády zprávu popřel jako „zcela falešnou“ s tím, že premiér s Kamelem „od vytvoření vlády nemluvil ani se s ním nesetkal – ani prostřednictvím prostředníků, ani přímo“.

Írán formálně popřel svůj podíl na útoku Hamasu na Izrael. Prezident Islámské republiky Ibrahim Raisi nicméně v telefonátu s vůdcem Islámského džihádu Zijádem Nachalehem útok uvítal jako „skvělé a působivé vítězství palestinského odporu“, informoval íránský zpravodajský server Tasnim. „Opravdu jste udělali islámskou komunitu šťastnou touto inovativní a vítěznou operací. Sionistický režim upadá, zatímco fronta odporu dobývá vrcholy vítězství,“ dodal Raisi. Nachaleh poděkoval ajatolláhu Alímu Chameneímu a vládě a lidu Íránu za podporu „Palestinců.“

Včerejší prohlášení čínského ministerstva zahraničí vyzvalo obě strany ke zdrženlivosti a okamžitému ukončení nepřátelských akcí. Uvedlo, že „založení nezávislého státu Palestina je základním způsobem řešení problému.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj srovnal ruskou invazi do své země a invazi teroristické skupiny Hamás do Izraele. „Stejné zlo a jediný rozdíl je v tom, že existuje teroristická organizace, která zaútočila na Izrael, a zde je teroristický stát, který zaútočil na Ukrajinu,“ uvedl Zelenskyj ve video projevu na parlamentním shromáždění NATO v Kodani. „Naše jednota musí a může zastavit zlo. Ať každý, kdo podporuje teror, pocítí sílu našeho hněvu. A ať každý, kdo potřebuje pomoc při obraně proti teroru, pocítí sílu naší solidarity,“ dodal.

Salvadorský prezident Nayib Bukele, který má palestinské předky, Hamas odsoudil. „Nejlepší věc, která se může palestinskému lidu stát, je, že Hamás úplně zmizí. Ta divoká zvířata nepředstavují Palestince,“ napsal Bukele na sociální síti X, dříve známé jako Twitter. „Každý, kdo podporuje palestinskou věc, by udělal velkou chybu, kdyby se postavil na stranu těchto zločinců.“ Hamas přirovnal ke gangu MS-13, který už roky terorizuje Salvador.

Vedoucí představitelé Francie, Německa, Velké Británie a USA jsou jednotní ve svém ostře odmítavém postoji k útoku teroristů na Izrael a dnes večer budou rokovat o možnostech zabránění rozšíření konfliktu v regionu. Prohlásil to německý kancléř Olaf Scholz při setkání s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem v Hamburku.

EU zastavila platby rozvojové pomoci palestinským Arabům a po útoku Hamásu na Izrael rozhodla o „kontrole“ využití své podpory ve výši 691 milionů eur, uvedl komisař Evropské unie pro sousedství a rozšíření Oliver Varhelyi.

Vůdce izraelské parlamentní opozice a bývalý premiér Jair Lapid hovořil dnes odpoledne s ministrem zahraničí Spojených arabských emirátů Abdullahem bin Zajídem, který „vyjádřil solidaritu se Státem Izrael“ a Lapid mu poděkoval za jeho podporu. Uvádí se v prohlášení, které vydala Lapidovy strany Ješ atid (Budoucnost existuje).

Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům a odsoudil útok Hamasu na Izrael. Ministerstvo zahraničí v Manámě uvádí, že „útoky Hamasu představují nebezpečnou eskalaci“. „Bahrajn odsuzuje… únosy civilistů z jejich domovů jako rukojmí,“ stojí v prohlášení, které současně vyzývá k okamžitému úsilí o zastavení bojů. Prvotní sobotní prohlášení Bahrajnu se o Hamásu vůbec nic nezmiňovalo a vůči Izraeli i Hamasu se vyjadřovalo rovnocenně.