Útok teroristického Hnutí islámského odporu (Hamas), zahájený v sobotu 7. října 2023, Izrael překvapil. Velký rozsah napadení, bezuzdné vraždění a únosy civilistů a přitom dopředu jasné vědomí, že útok rozhádaný Izrael sjednotí a bude odražen, Hamas s velkými ztrátami poražen a jeho domovské Pásmo Gazy izraelským protiúderem značně poničeno, by mohly vést k závěru, že jde o dílo šílence.
Tak tomu však není. Z hlediska Hamasu a obyvatel Gazy se skutečně jedná o sebevražedné jednání. Z hlediska toho, kdo za útokem stojí, se jedná o krok vysoce racionální. Touto silou Zla je patron a sponzor Hamasu – Islámská republika Írán.
Režim v Teheránu měl pro svůj čin hned několik důvodů:
- Saúdská Arábie a další muslimské země: Izrael v posledních měsících značně zlepšil svoje vztahy se Saúdií. Na veřejnost prosakovaly zprávy o možném oficiálním uznání Izraele a navázání diplomatických vztahů, čímž by bylo dovršeno sblížení obou zemí, které považují za svého největšího strategického soupeře právě Írán. Příkladu Saúdské Arábie, jejíž panovník je strážcem muslimských svatých míst v Mekce a Medíně, by mohly následovat i některé další dosud zdrženlivé sunitské země. Vyvolání války Arabů s Izraelem efektivně zmrazí a zřejmě i zhorší vztahy mezi Izraele a Saúdií, stejně jako dalšími arabskými a muslimskými zeměmi, jejichž vládci se pod vlivem veřejného mínění nebudou moci postavit po bok Izraele proti gazanským Arabům, byť by si v soukromí o jejich terorismu mysleli cokoliv.
- USA a Čína: Navázání oficiálních vztahů a faktické spojenectví Izraele a Saúdské Arábie by posílilo prestiž USA, které se o vznik této aliance již roky zasazují. Naopak by poklesl vliv Číny, jež v nedávné době zprostředkovala formální narovnání vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem a která s Íránem v regionu na rozdíl od západní zemí čile spolupracuje.
- Ázerbajdžán: Izrael v posledních měsících zlepšil na novou úroveň své vztahy s Ázerbajdžánem, když mu dodal zbraně a zpravodajské informace k útoku na neuznávanou arménskou republiku Arcach v Náhorním Karabachu. Tento fakticky nezávislý stát byl již značně oslaben prohrou ve válce v roce 2020, kdy Ázerbajdžán také využil izraelské pomoci. V září 2023 se po ázerbajdžánském útoku rychle zhroutil, prakticky všichni jeho obyvatelé poté uprchli do Arménie a jeho území přeslo pod ázerbajdžánskou správu. Nelze si představit spektakulárnější ázerbajdžánské vítězství – a vláda v Baku dobře ví, kdo jí s ním pomohl. Izrael tak má nyní v Ázerbájdžánu skvělou pověst a tamní sekulární vláda mu umožňuje zpravodajské a další operace proti svému sousedu – Islámské republice Írán. Na severu Íránu navíc žije početná ázerská menšina a vláda v Teheránu se dlouhodobě obává možné snahy o sjednocení všech Ázerů v jednom státě, tedy v Ázerbájdžánu.
- Rusko: Kolaps Arcachu značně poškodil pověst Ruska, které na místě udržovalo tzv. mírové jednotky, jež Arméni pokládali za záruku své bezpečnosti, ale které po ázerbajdžánském útoku nechaly bez jakéhokoliv odporu arménský Karabach padnout. Pokud nyní Izrael musí čelit mohutné teroristické válce s Hamasem, jedná se též o vzkaz Teheránu do Moskvy, že Izrael byl potrestán za poškození renomé Ruska na Kavkaze. Rusko přitom řadu let bylo diplomatickým patronem islámské vlády v Teheránu, která svou vděčnost nyní projevuje dodávkami zbraní pro ruskou válku proti Ukrajině.
Za současnou válkou proti Izraeli stojí šíitská teokracie ovládající Islámskou republiku Írán, které je zcela lhostejno, kolik sunitských palestinských Arabů zahyne v teroristickém boji proti Izraeli, který z jejich hlediska nemá žádný smysl. Z hlediska Teheránu totiž tento boj, posilující postavení Islámské republiky, smysl má.
Mír v Izraeli, včetně dohody s palestinskými Araby o konečném uspořádání vzájemných vztahů, nebude trvale dosažen, dokud nepadne zločinný islámský režim v Teheránu. Režim krutě utlačující vlastní obyvatele a rozsévající zlo po širém okolí.