Izrael ve válce – Den dvacátý čtvrtý

vojačka Ori Megidiš (uprostřed) s rodinou po záchraně z Gazy. 30. 10. 2023. Foto: Šin Bet
vojačka Ori Megidiš (uprostřed) s rodinou po záchraně z Gazy. 30. 10. 2023. Foto: Šin Bet

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské obranné síly přes noc pokračovaly v pozemní operaci v severním pásmu Gazy, přičemž vojáci zabili desítky členů Hamasu, včetně teroristů, kteří se zabarikádovali v budovách.

Při jednom incidentu pozemní jednotky požádaly letectvo o dronový útok na základnu Hamasu, přičemž bylo zabilo více než 20 operativců.

V dalším případě stíhačka zasáhla odpalovací pozici protitankových řízených střel a několik operativců Hamasu, kteří byli identifikováni pozemními jednotkami poblíž univerzity Al-Azhar ve městě Gaza.

Armáda ráno uvedla, že za poslední den provedla údery proti přibližně 600 cílům Hamasu v pásmu Gazy, včetně skladišť zbraní, úkrytů a úkrytů.

Izraelské tanky ráno vstoupily na okraj města Gaza a v okrsku Zajtún (Zaytun) prořízly klíčovou silnici, vedoucí Pásmem ze severu na jih.

Tanky Izraelských obranných sil v Pásmu Gazy. 30. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Tanky Izraelských obranných sil v Pásmu Gazy. 30. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari sdělil, že do pásma Gazy vstoupilo za poslední den více vojáků, protože armáda rozšiřuje své pozemní operace. „Provádíme rozšířenou pozemní operaci do Pásma… síly se pohybují směrem k teroristům, teroristé se zabarikádují na stanovištích a my na ně útočíme ze vzduchu,“ dodal.

Během dne armáda oznámila postup v Pásmu Gazy a likvidaci několika teroristických buněk a řady velitelů Hamasu. Pozemní síly likvidovaly nepřítele za pomoci bojových vrtulníků a drony letectva. Zničily také pozice na odpalování protitankových řízených střel a raket, stejně jako další infrastrukturu patřící Hamasu. Mezi eliminované velitele Hamasu patří velitel námořních sil teroristické skupiny v centrální Gaze Muhammed Safadi; vedoucí skupiny protitankových řízených střel Hamasu v Tuffahu, Múmen Hidžází (Moumen Hijazi); a vedoucí pracovník Hamasu zapojený do výroby zbraní Muhammad Awdallah.

Situace lidí unesených do Gazy

Hamás zveřejnil propagandistické video, na kterém tři izraelské ženy, Rimon Kirsht, Danielle Aloni a Lena Trupanov, držené jako rukojmí v Pásmu Gazy nadávají premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, vyzývají ho, aby zajistil jejich propuštění, a obviňují ho, že nezabránil útoku ze 7. října. Je zcela zřejmé, že prohlášení bylo vynucena jejich vězniteli.

Zleva: Rimon Bucšhtab Kiršt, Danielle Aloni, Lena Trupanov
Zleva: Rimon Bucšhtab Kiršt, Danielle Aloni, Lena Trupanov

Úřad izraelského premiéra video označil za „krutou psychologickou propagandu.“ Benjamin Netanjahu řekl: „Naše srdce jsou s vámi a se všemi ostatními rukojmími. Děláme vše, co je v našich silách, abychom všechny unesené a pohřešované přivedli domů.“

Osvobozena izraelská vojačka držená v Gaze

Večer Izraelské obranné síly a Všeobecná bezpečnostní služba (Šin Bet) oznámily, že se jim v noc podařilo s Pásma Gazy zachránit vojačku, která byla zajata teroristickou skupinou Hamas při přepadu Izraele 7. října 2023. Vojínka Ori Megidiš (Ori Megidish), která sloužila na hranici v Nahal Oz jako pozorovatelka, je v dobrém stavu a setkala se už s rodinou.

Ministr obrany Joav Galant říká, že operace na záchranu Ori Megidiš je důkazem, že Izrael může zachránit rukojmí držené Hamasem a dalšími teroristickými skupinami. „Je to další důkaz naší schopnosti dostat se k rukojmím, důležitosti pozemní operace a především našeho závazku vůči každému z rukojmích,“ řekl Galant s tím, žeprobíhající pozemní operace „není snadná“.

„Nepřítel vzdoruje, ale síly Izraelských obranných siloperují s přesností a odhodláním, ve spolupraci mezi pozemními a vzdušnými silami a s kvalitními zpravodajskými službami. Tento stroj je nezastavitelný a jsem přesvědčen, že bude schopen splnit své úkoly. Nebude to krátká ani snadná válka, ale jsme odhodláni vyhrát pro ty, kteří zaplatili svými životy,“ uvedl ministr obrany.

Premiér Benjamin Netanjahu odmítl výzvy k příměří

Premiér Benjamin Netanjahu dnes v projevu uvedl, že výzvy k příměří mezi Izraelem a Gazou jsou výzvami, aby se Izrael vzdal Hamásu.

„Izrael nebude souhlasit se zastavením nepřátelství po děsivých útocích ze 7. října,“ řekl Netanjahu v angličtině pro zahraniční média. „Výzvy k příměří jsou výzvou pro Izrael, aby se vzdal Hamásu, aby se vzdal teroru, aby se vzdal barbarství. To se nestane. Dámy a pánové, Bible říká, že je čas míru a čas války. Tohle je čas na válku.“

Netanjahu řekl, že po útoku na Pearl Harbor během druhé světové války by nikdo nevyzval USA, aby souhlasily s příměřím.

„Hrůzy, které Hamas spáchal 7. října, nám připomínají, že slib lepší budoucnosti neuskutečníme, pokud my, civilizovaný svět, nebudeme ochotni bojovat s barbary. Protože barbaři jsou připraveni s námi bojovat… a uvést svět strachu a temnoty,“ řekl Netanjahu.

„Toto je bod obratu – pro vůdce i pro národy,“ uvedl. „Je načase, abychom se všichni rozhodli, zda jsme ochotni bojovat za budoucnost naděje a slibu, nebo se poddat tyranii a teroru.”

Říká, že Izrael je ve válce od 7. října. „Izrael tuto válku nezačal. Izrael tuto válku nechtěl. Ale Izrael tuto válku vyhraje.“

Vítězství začíná morální jasností, řekl dále v komentářích k počtu obětí Palestinců v Gaze. „Začíná to poznáním rozdílu mezi dobrem a zlem, mezi dobrem a zlem… Znamená to morálně rozlišovat mezi úmyslnou vraždou nevinných a neúmyslnými oběťmi, které doprovázejí každou legitimní válku.“

„Dokud bude mít používání palestinských lidských štítů Hamasem za následek, že mezinárodní společenství bude obviňovat Izrael, Hamás bude pokračovat v používání [této praktiky] jako nástroje teroru,“ varoval. „Hamas bude i nadále využívat suterény nemocnic v Gaze jako velitelská stanoviště své rozsáhlé sítě teroristických tunelů. Nadále bude využívat mešity jako opevněné vojenské pozice a sklady zbraní. Bude i nadále krást palivo a humanitární pomoc ze zařízení OSN.“

„Zatímco Izrael dělá vše pro to, aby dostal palestinské civilisty z cesty, Hamas dělá vše pro to, aby palestinské civilisty v ohrožení,“ dodal

Co se týče rukojmí drženým Hamasem, vyzval premiér všechny civilizované národy, aby se postavily na stranu Izraele a požadovaly okamžité a bezpodmínečné osvobození těchto rukojmích.

„Izrael bude stát proti barbarským silám až do vítězství. Doufám a modlím se, aby civilizované národy všude podpořily tento boj,“ řekl. „Protože boj Izraele je váš boj; protože pokud Hamás a íránská osa zla zvítězí, budete jejich dalším cílem. To je důvod, proč vítězství Izraele bude vaším vítězstvím.“

„Nenechte se mýlit,“ uzavřel, „bez ohledu na to, kdo stojí na straně Izraele, Izrael bude bojovat, dokud tato bitva nebude vyhrána. A Izrael zvítězí.“

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Humanitární organizace OSN uvedla, že včera do Gazy přes hraniční přechod Rafah s Egyptem přijelo 33 nákladních aut s vodou, jídlem a zdravotnickým materiálem. „Jde o největší dodávku humanitární pomoci od 21. října, kdy byly obnoveny omezené dodávky,“ uvádí OCHA.

Od té doby do Gazy přijelo 117 kamionů, z nichž 70 přepravovalo zdravotnický materiál, 60 potraviny a výživové potřeby a 13 zásoby vody a hygienické potřeby.

OCHA vítá nejnovější dodávky pomoci, ale zdůraznila, že „pravidelně je potřeba mnohem větší objem pomoci, aby se předešlo dalšímu zhoršování zoufalé humanitární situace, včetně občanských nepokojů“. Představitel vlády USA, pod podmínkou anonymity, včera prohlásil, že Izrael se zavázal vpustit do Gazy 100 nákladních aut denně – což je číslo, o kterém OSN řekla, že je zapotřebí k uspokojení nejzákladnějších potřeb.

K obnovení telekomuničního spojení Pásma Gazy údajně přiměly Izrael Spojené státy. Mobilní telefonní komunikace i internetové spojení bylo v Gaze přerušeno v pátek večer, když izraelská armáda zahájila první fázi své pozemní invaze do enklávy. Včera se objevily zprávy o obnovení komunikačního spojení s Gazou. Na severu Pásma pak došlo opět k jeho výpadku, zjevně v souvislosti s izraelským pozemním úderem na tuto část teroristy ovládaného území.

Bezpečnostní situace Izraeli

Sirény protiraketového poplachu se ráno rozezněly v obci Netiv Haasara, severně od Pásma Gazy. Následovaly další obce a města v pohraničí, včetně města Netivot, které utrpělo několik zásahů.

Rakety se dopoledne rozezněly i ve městech Ašdod, Aškelon a dalších.

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy

V Jeruzalémě došlo k pobodání policisty. Ten byl vážně zraněn, ale po ošetření je hospitalizován ve stabilizovaném stavu. Útočník byl zastřelen.

Odpoledne se po několika dnech rozezněl protiraketový poplach i v hlavním městě. Dopad žádné rakety do Jeruzaléma však nebyl potvrzen.

Večer byla z Gazy vystřelena salva raket, která spustila poplach ve středním Izraeli včetne měst Lod, Ness Ziona a Rišon LeCion.

Neklid v Judeji a Samaří

Dva palestinští Arabové byli údajně zabiti izraelskými silami při raziích ve městě Dženín na severu Samaří. Oficiální palestinská zpravodajská stránka WAFA uvádí, že oba byli zabiti, když do města vjelo asi 100 vojenských vozidel spolu s buldozery. Brigády al-Kásám z Hamásu uvedly, že bojují proti izraelským silám vstupujícím do města, včetně rozmístění výbušných zařízení, uvedl palestinskoarabská zpravodajská stránka Shehab.

WAFA následně informovala o zabití třetího palestinského Araba, jistého Vjama Hanúna (Wiam Hanoun), který byl následně izraelskými zdroji identifikován jako zakladatel pobočky Palestinského islámského džihádu v Dženínu.

Voják Izraelských obranných sil byl zatčen vojenskou policií kvůli podezření ze sobotního zastřelení palestinského Araba Bilal Muhammed Saleh, který sklízel olivy u vesnice as-Savija (as-Sawiya). Voják, který slouží v náboženské brigádě Necach Jehuda (Netzah Yehuda) na hranici s Libanonem, ale měl na víkend dovolenou, přiznal, že byl přítomen během konfrontace mezi židovskými obyvateli a palestinskými Araby u obce Rehelim. Podle organizace Honenu, která poskytuje právní pomoc lidem podezřelým z protipalestinské činnosti, voják tvrdí, že vypálil varovné výstřely do vzduchu a směrem k zemi, když byl na procházce s rodinou ohrožován „arabským davem“. Voják byl nejprve vyslýchán v sobotu večer a poté znovu a v neděli zatčen. Popírá, že by Saleha zabil.

oblasti A, B, C v Judeji a Samaří, stav v roce 2010
oblasti A, B, C v Judeji a Samaří, stav v roce 2010: A – plná kontrola Palestinské správy, B – palestinská civilní a izraelská bezpečnostní kontrola, C – plná izraelská kontrola

Zmrazeny peníze Palestinské správy

Ministr financí Becalel Smotrič oznámil, že nařídil ministerstvu financí, aby zastavilo převody finančních prostředků na Palestinskou správu, vládnoucí arabským autonomním územím v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu). Ministr dále řekl, že naléhá na kabinet, aby přehodnotil svou politiku převodu finančních prostředků ve světle toho, co Smotrič charakterizuje jako „podporu“ palestinské samosprávy pro teroristický útok Hamasu ze 7. útok.

Ministr financí také požaduje, aby kabinet projednal izraelskou politiku převodu finančních prostředků shromážděných jménem Palestinské správy – jak je stanoveno v Dohodách z Osla – ve světle „podpory vyšších představitelů Palestinské správy pro strašlivé masakry nacistické teroristické organizace Hamas.“

Svou žádost doprovází seznamem 12 pobuřujících prohlášení představitelů Palestinské správy, učiněných od 7. října 2023, kdy Hamás v Izraeli brutálně zavraždil 1400 lidí.

vymezení oblastí A, B, C v Judeji a Samaří podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav červen 2020
vymezení oblastí A, B, C v Judeji a Samaří podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav červen 2020; oblasti A, B, C v Judeji a Samaří, stav v roce 2010: A – plná kontrola Palestinské správy, B – palestinská civilní a izraelská bezpečnostní kontrola, C – plná izraelská kontrola

Palestinská správa v současnosti nestojí o Pásmo Gazy

Pokud Izrael odstraní vedení Hamásu v Pásmu Gazy, Palestinská správa se nevrátí ke správě území, pokud nebude existovat „komplexní“ řešení zahrnující také „Západní břeh“ (tedy Judsko a Samařsko), prohlásil předseda vlády arabské autonomie Muhamed Štaje (Mohammad Shtayyeh).

„Nepřijímám to. Náš prezident (míněn předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás) to nepřijímá. Nikdo z nás to nepřijme. Myslím, že to, co potřebujeme, je komplexní, mírová vize. Západní břeh Jordánu potřebuje řešení a pak s ním spojit Gazu v rámci řešení dvou států,“ prohlásil Štaje.

Přestřelky s teroristy v Libanonu

I dnes došlo ke střelbě na příhraniční izraelské území z Libanonu. Armáda reagovala dělostřelbou na pozice Hizballáhu.

hranice Izraele a Libanonu
hranice Izraele a Libanonu

Předseda opoziční strany Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov) Avigdor Liberman vyzval k důraznějšímu postupu proti Hizballáhu v Libanonu a varoval, že Íránem podporované teroristické milice signalizují svůj záměr rozšířit nepřátelské akce proti Izraeli. „Jednoho dne se nemůžeme probudit silnou salvou raket letící směrem k Haifě a Tel Avivu“ a se silami Hizballáhu na hranici, dodal Liberman. „Nemůžeme dokončit válku, aniž bychom vytlačili Hizballáh za (jiholibanonskou) řeku Litani,“ dodal.

Libanonský dočasný premiér Nadžíb Mikati (Najib Mikati) dnes uvedl, že pracuje na tom, aby jeho země nevstoupila do války mezi Izraelem a Hamásem, i když Hizballáh a Izrael vyměňují přeshraniční palbu. V rozhovoru pro AFP říká, že se obává eskalace, přičemž potyčky na hranicích vyvolávají obavy, že by libanonské hnutí Hizballáh podporované Íránem mohlo otevřít novou frontu s Izraelem. „Dělám svou povinnost zabránit Libanonu ve vstupu do války. Libanon je v oku bouře,“ uvedl s tím, že nemá „jasnou odpověď“ na to, zda se blíží válka, a že „to závisí na regionálním vývoji“.

Jair Lapid podpořil osvobození unesených a likvidaci vedení Hamasu

Opoziční vůdce a předseda strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid prohlásil, že podpoří jakékoli úsilí o navrácení rukojmích z Gazy. „Budeme plně podporovat jakékoli rozhodnutí a jakýkoli krok, stejně jako jakoukoli cenu, která povede k návratu rukojmích,“ řekl Lapid na začátku schůze parlamentního klubu své strany v Knesetu. „Zároveň musíme podniknout bolestivé kroky, abychom se ujistili, že se vrátí domů,“ dodává s tím, že společenská smlouva mezi občany a státem je „rozbitá“, dokud nebudou všichni zajatci – izraelští i neizraelští – navráceni.

Lapid také vyzval Stát Izrael, aby zlikvidoval nejvyšší vedení Hamásu, konkrétně šest jeho nejvyšších politických a vojenských vůdců. Řekl, že Izrael se k nim musí dostat, „ať už v Gaze nebo v jiných zemích“. „Stát Izrael se nesmí zastavit a nesmí toho nechat, dokud nezabijeme šest lidí: Jahjá Sinvár (Yahya Sinwar), Muhamed Dejf (Mohammed Deif), Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh), Salih al-Arúrí (Saleh al-Arouri), Chálid Mašál (Khaled Mashaal) a Marván Ísa (Marwan Issa),“ řekl Lapid. „Všech šest musí zemřít. Dokud nezemřou, Izrael nepomstí zavražděné v Be’eri a Sderot, v Kfar Aza a Ofakim. Dokud nezemřou, Blízký východ nepochopí, že jen nemachrujeme,“

Nejvyšší politické vedení Hamasu sídlí v Kataru.

Vůdce izraelských islamistů vyzývá ke klidu

Předseda izraelské konzervativní islamistické strany Ra’am Mansúr Abbás (Mansour Abbas) varoval izraelské občany, aby zchladili vnitřní napětí uprostřed několika ojedinělých incidentů vnitřního násilí a zastrašování napříč komunitami.

„Obrátím se na arabské a židovské občany Izraele, aby… dodržovali zákony a udržovali občanský pořádek a nenechali se vyprovokovat každým násilným aktem,“ uvedl Abbás s tím, že teroristickým útokem Hamásu 7. října 2023 bylo zabito 20 arabských Izraelců.

„Buďte opatrní, než cokoliv napíšete na sociální sítě… zejména na příspěvky, které porušují zákon nebo vzbuzují emoce,“ řekl Abbás v narážce na to, že státní zástupce zintenzivnil vydávání trestních obvinění kvůli podněcování.

Univerzita Tel Avivu pomáhá studentům povolaným do služby

Každý z více než 5 000 studentů z Telavivské univerzity, kteří byli povoláni k náhradní službě do armády, obdrží během následujících několika dnů grant ve výši 1 000 NIS (přibližně 6 000 českých korun), oznámila univerzita. „TAU má navíc v úmyslu poskytnout značné dodatečné granty, zejména pro ty, kteří slouží v bojových nebo podpůrných bojových jednotkách. TAU také poskytne dodatečnou pomoc studentům v záloze nebo studentům ze severu a jihu Izraele, kteří nyní čelí okamžitým finančním problémům,“ uvádí univerzita. Granty jsou poskytovány prostřednictvím nouzového fondu TAU, který byl založen krátce po vypuknutí války 7. října. Fond podporují dárci TAU, zejména Nadace Blavatnik Family Foundation.

Univerzita již dříve oznámila, že studenti pobývající ve studentských ubytovnách, kteří byli vyzváni k záložní službě, budou osvobozeni od plateb nájemného za říjen a listopad a že budou k dispozici stipendia na pomoc s nájemným pro ty, kteří nebyli povoláni.

Kvůli pokračujícímu konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a obrovskému počtu vojáků v záloze, který zahrnuje značné množství zaměstnanců a studentů izraelských univerzit, byl začátek akademického roku pro téměř všechny instituce vyššího vzdělávání odložen na minimálně 3. prosince.

Jordánsko požádalo USA o protiraketovou ochranu

Jordánsko požádalo Spojené státy, aby nasadily svůj protiraketový obranný systém Patriot k posílení obrany hranic království, protože válka mezi Izraelem a Hamasem v Gaze způsobuje nervozitu v celém regionu. S odvoláním na vyjádření mluvčího jordánské armády, brigádního generála Mustafa Hijariho ve státní televizi o tom informuje Reuters.

Hijari současně popřel zprávy na sociálních sítích, že americké vojenské základny v Jordánsku jsou využívány k přepravě vojenského vybavení a zbraní ze skladů v Jordánsku do Izraele.

USA nevyšlou vojáky do Izraele ani Gazy

Viceprezidentka Kamala Harris prohlásila, že USA nevyšlou žádné jednotky do Izraele nebo Pásma Gazy. „Nemáme absolutně žádný záměr a ani nemáme žádné plány vyslat bojové jednotky do Izraele nebo Gazy, tečka,“ řekla na stanici CBS v pořadu „60 Minutes“. Dodala, že USA podporují Izrael vybavením a radami, ale neříkají Jeruzalému, jak vést válku.

Výrok odpovídá dřívějšímu komentáři mluvčího Rady národní bezpečnosti Bílého domu Johna Kirbyho ze začátku tohoto měsíce, že „nemáme v úmyslu pokládat americké boty na zem“.

USA minulý týden oznámily, že do Izraele vysílají vojenské poradce, včetně důstojníka zběhlého v městském válčení z amerických bojů v Iráku. Do regionu vyslaly dvě skupiny letadlových lodí, které mají od vstupu do války odradit Hizballáh, prodlouženou ruku Islámské republiky Írán. Do pohotovostního režimu bylo také uvedeno 2000 vojáků sil rychlé reakce.