Izrael ve válce – Den dvacátý pátý

Izraelské síly v boji proti Hamasu v Pásmu Gazy. 31. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské síly v boji proti Hamasu v Pásmu Gazy. 31. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské obranné síly ráno oznámily, že vojáci zabili během pozemních operací v pásmu Gazy za poslední den „četné“ teroristy Hamasu a zasáhli asi 300 cílů, mezi nimi odpalovací pozice protitankových řízených střel a raket, vchody do tunelů a vojenské objekty Hamasu. Při střetech čelili vojáci teroristům, používajícím těžké kulomety a rakety.

Armáda při nočním náletu na severu Pásmu Gazy zabila velitele praporu Bejt Lachíja Hamásu Nisama Abu Ajinu. Byl zodpovědný za velení teroristům z Hamasu, kteří 7. října provedli smrtící útok na kibuc Erez a Netiv Ha’asara. Dříve velel vzdušným silám Hamásu a pracoval na vývoji dronů a padákových kluzáků teroristické skupiny, které byly použity při útocích ze 7. října 2023.

Po promluvě velitele Jižního velitelství, generálmajora Jarona Finkelmana (čtěte níže) byla dnes posílena pozemní operace proti Hamasu v Gaze.

Izraelské síly v boji proti Hamasu v Pásmu Gazy. 31. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské síly v boji proti Hamasu v Pásmu Gazy. 31. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly odpoledne uvedly, že v posledních několika hodinách jsou vojáci zapojeni do „krutých bitev proti teroristům Hamasu hluboko v pásmu Gazy“. Pozemní a vzdušné síly zasáhly několik pozic Hamásu a čety protitankových řízených střel. Vojáci během dnešních bojů zabili desítky teroristů a také se zmocnili zbraní. Armádní mluvčí uvedl, že vojáci bojují s teroristy z bezprostřední blízkosti, hrdinně a odvážně. „Tohle je nebezpečný konflikt. Má svoji cenu. Je to složité, ale je nezbytné pro naši schopnost dosáhnout cílů války,“ uvedl kontraadmirál Hagari.

Izraelské síly v boji proti Hamasu v Pásmu Gazy. 31. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské síly v boji proti Hamasu v Pásmu Gazy. 31. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelská armáda oznámila, že v Pásmu Gazy dnes padli štábní seržant Roei Wolf (20 let) z Ramat Gan a štábní seržant Lavi Lipšic (Lavi Lipshitz, 20 let) z Modiin. Oba sloužili u průzkumníků v brigádě Givati. Další dva vojáci byli těžce zraněni.

Zleva: Lavi Lipshitz a Roei Wolf; foto: Izraelské obranné síly
Zleva: Lavi Lipshitz a Roei Wolf; foto: Izraelské obranné síly

Ministr obrany Joav Galant večer řekl, že Izraelské obranné síly dosahují „významných“ úspěchů během pozemní operace v pásmu Gazy, ale také „platí vysokou cenu“. „Nasazujeme síly ve velkém měřítku hluboko v Pásmu,“ řekl vojákům elitních leteckých jednotek Šaldag a 669. „Probíhají bitvy proti silám, které operují [v Gaze] a výsledky a úspěchy na bojišti jsou velmi vysoké,“ pokračoval. „Bohužel ve válce jsou také ceny a ceny v poslední den byly vysoké. Navzdory tomu jsme také odhodláni pokračovat a vyhrát,“ dodal.

ministr obrany Joav Galant hovoří s elitními letci na základně Palmachim. 31. 10. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
ministr obrany Joav Galant hovoří s elitními letci na základně Palmachim. 31. 10. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

V podvečer Hamasem vedené ministerstvo zdravotnictví odpoledne nejprve oznámilo, že v důsledku izraelských leteckých úderů na obytnou budovu v oblasti Džabalíja na severu Gazy bylo 400 lidí zabito či zraněno. Následně byla zpráva upřesněna s tím, že zabito bylo 50 lidí a 150 zraněno, či je pod troskami. Počty nelze nijak ověřit, na zveřejněných záběrech je vidět několik těl zemřelých.

Izraelské obranné síly večer oznámily, že při náletu v pásmu Gazy zabily velitele praporu Střední Džabalíja Hamásu Ibrahima Biariho a několik dalších teroristů. Útok také způsobil zhroucení podzemních teroristických tunelů, což svrhlo několik okolních budov.

Úder na teroristy v Džabalíji, při kterém měly podle tvrzení Hamasu zahynout desítky civilistů, odsoudili ministři zahraničí Egypta, Jordánska, Saúdské Arábie a Kataru. Vzhledem na čerstvost zprávy a nedostatek věrohodných informací z místa tak zjevně učinili na základě informací teroristů Hnutí islámského odporu.

Náčelník štábu íránské armády tvrdí, že pod severní částí pásma Gazy je přes 400 kilometrů tunelů „Některými z nich mohou projet vozidla a motocykly,“ řekl podle íránské tiskové agentury Tasnim generálmajor Mohammad Bagheri na konferenci o civilní obraně v Teheránu. Některé z tunelů mají vstup do Izraele, tvrdil íránský velitel.

Ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem v Gaze odpoledne uvedlo, že za poslední den zaregistrovalo smrt nejméně 219 lidí, čímž se počet obětí od začátku války zvýšil na 8525. Mluvčí Ashraf al-Qidra na televizní tiskové konferenci uvedl, že mezi mrtvými je 3 542 dětí a 2 187 žen. Čísla teroristické skupiny nelze nezávisle ověřit a pravděpodobně zahrnují členy teroristické skupiny a spojenecké bojovníky, stejně jako lidi zabité při selhání raket v Pásmu.

Izraelská policie k dnešnímu dni identifikovala 826 civilních obětí smrtícího útoku Hamasu ze 7. října 2023. Toto číslo představuje asi 85 % nalezených těl. Dosud bylo uvolněno k pohřbení 732 obětí. Úsilí identifikovat všechny oběti je pomalý proces, přičemž mnoho z nich bylo při útoku těžce popáleno nebo zmrzačeno. Kromě toho bylo zabito více než 350 příslušníků bezpečnostních sil.

Egypt dnes rozmístil tanky a obrněná vozidla u hraničního přechodu Rafáh do Pásma Gazy. Zjevným cílem je odradit od možného silového průniku přes hranici. Večer Egypt oznámil, že povolí převoz a léčení zraněných palestinských Arabů z Gazy ve svých nemocnicích.

 

Generálmajor Jaron Finkelman promluvil k vojákům

Izraelské obranné síly zveřejnily radiovou nahrávku promluvy velitele Jižního velitelství, generálmajora Jarona Finkelmana (Yaron Finkelman), kterou pronesl při dnešním zahájení třetí fáze vojenské operace proti Hamasu v Pásmu Gazy.

Velitel Jižní velitelství Izraelských obranných sil, generálmajor Jaron Finkelman (ve středu), v Pásmu Gazy. 30. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Velitel Jižní velitelství Izraelských obranných sil, generálmajor Jaron Finkelman (ve středu), v Pásmu Gazy. 30. 10. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„Jižní velitelské stanice, mluví velitel. Zahajujeme útok na Hamás a teroristické skupiny v pásmu Gazy. Náš cíl je jediný, vítězství. Bez ohledu na to, jak dlouhé budou boje, jak těžké, neexistuje žádný jiný výsledek než vítězství,“ řekl Finkelman.

„Budeme bojovat profesionálně a silně ve světle hodnot Izraelských obranných sil, na kterých jsme byli vychováni. Hlavní z nich je držet se poslání a usilovat o vítězství. Budeme bojovat v uličkách, budeme bojovat v tunelech, budeme bojovat tam, kde to bude nutné. Zaútočíme na strašlivého nepřítele, který stojí před námi,“ pokračoval generál Finkelman.

„Moji bojoví bratři, obyvatelé Be’eri, Sderot, Nir Oz, Kfar Aza a západní Negevské komunity a s nimi celý izraelský národ, všichni se na nás teď dívají. Stejně jako já vám také důvěřují a věří ve vás. Jste generací vítězství. Pusťte se do svých úkolů, zaútočte na nepřítele, znovu a znovu,“ dodal velitel.

 

Cachi Hanegbi o třetí fázi války s Gazou

Poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi (Tzachi Hanegbi) dnes řekl, že první fáze války, zahrnující útok Hamásu a vyčištění jižního Izraele od teroristů, skončila, stejně jako druhá fáze, která udeřila „přesně a prosadila všechny nepřátelské systémy prostřednictvím kvality zpravodajství ze vzduchu, země a moře.“ Třetí a aktuální etapou je pozemní operace v severním pásmu Gazy. „Je to obtížná kampaň a vyžaduje intenzivní boj. Není boje bez bolestivé ceny. Jsme bojovný národ, navzdory bolesti. Jsme odhodláni vyhrát i přes bolest,“ dodal.

Hanegbi řekl, že primárním cílem války je vrátit rukojmí. „Toto je naše posvátná odpovědnost jako národa vůči našim vojákům a našim civilistům.“

Hanegbi dále řekl, že celý koncepční rámec, s nímž Izrael viděl svou bezpečnost až do 7. října, „zmizel“. „Už neexistuje ‚kolo‘, ‚operace‘, už neexistují amorfní cíle jako ‚posílení odstrašení‘, ‚vytěžení ceny‘, ‚bolestný úder na infrastrukturu‘, ‚vpálení do vědomí nepřítele‘. Masakr 7. října nás zbavil iluze, že stojíme tváří v tvář nepříteli, který by neriskoval své úplné zničení.“

Hamas, pokračoval Hanegbi, vidí obyvatele Gazy jako „lidský prach, který mu nabízí ochranu“. Hamas musí „přestat existovat,“ a to je posláním Izraelských obranných sil. Obludným teroristickým organizacím už nikdy nebude dovoleno vládnout Pásmu Gazy,“ řekl.

Hanegbi také zdůraznil, že pevná podpora USA je obrovskou výhodou a umožňuje Izraeli „vést bezprecedentně silnou kampaň“ proti Hamásu. Abychom si udrželi tuto podporu, „je naší odpovědností rozlišovat mezi vrahy a civilními přihlížejícími, povzbuzovat civilní obyvatelstvo v severním pásmu Gazy, aby se umístilo v bezpečných oblastech na jihu, a umožnit zahraničním silám pomoci poskytovat jídlo, vodu a léky každému, kdo uposlechne naše volání a je dnes na jihu, a volat po záchranné lékařské péči pro každého, kdo potřebuje, ale ne v nemocnicích, které dnes slouží jako velitelství teroristů, pro velení a kontrolu Hamasu a Palestinského islámského džihádu, ale v egyptských nemocnicích, v chráněné oblasti nebo na nemocničních lodích,“ dodal s tím že takové zahraniční lékařské lodě jsou na cestě k pobřeží Gazy.

Cachi Hanegbi ocenil dlouhodobé vztahy Izraele s Egyptem a vyjádřil naději, že Káhira otevře svou hranici, aby umožnila ošetření zraněných v nemocnici v Rafahu spolu s polními nemocnicemi, které mohou být zřízeny na egyptské straně hranice. „Existuje mnoho věcí, které může Egypt pomoci těmto nezúčastněným občanům. To je náš společný zájem,“ řekl Hanegbi.

 

Situace lidí unesených do Gazy

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že armáda zatím informovala rodiny 240 rukojmích, že jejich blízcí jsou zadržováni v pásmu Gazy, čímž se počet potvrzených lidí, kteří byli uneseni 7. října, zvýšil na nejméně 245. Dodal, že číslo není konečné, protože armáda prověřuje nové informace.

Počet nezahrnuje čtyři propuštěné rukojmí – matku a dceru Judith a Natalie Ra’ananové a starší ženy Yocheved Lifshitz a Nurit Cooper – ani vojínku Uri Megidiš (Ori Megidish), která byla v neděli večer armádou zachráněna. Stále jsou další desítky pohřešovaných lidí, jejichž osudy jsou zatím neznámé.

Mluvčí Hamasu Abú Ubejda večer oznámil, že v nadcházejících dnech jeho organizace propustí řadu unesených lidí s cizím, tj. neizraelským, státním občanstvím.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Do Gazy dnes vjelo 39 nákladních aut s humanitární pomoci, čímž se celkový počet od začátku války zvýšil na 171. Oznámil to izraelský Koordinátor vládních aktivit na Územích (COGAT).

Dnes se očekával příjezd až 80 kamionů s humanitární pomocí, což se již blíží počtu 100 kamionů, které jsou dle OSN pro fungování palestinskoarabské enklávy, vklíněné mezi Izrael, moře a Egypt, nezbytné.

Výbor na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists, CPJ) uvádí, že ve válce mezi Izraelem a Hamásem bylo dosud zabito 31 novinářů. Dvacet šest z těchto novinářů bylo zabito v Gaze, čtyři během útoku Hamasu na Izrael 7. října 2023. Jeden novinář byl zabit v Libanonu, údajně při izraelském ostřelování, které se zaměřilo na Hizballáh. Dalších devět novinářů je pohřešovano nebo zadrženo.

 

Budoucnost Pásma Gazy po válce

Mohammad Dahlan, bývalý šéf bezpečnosti a vůdce palestinskoarabského hnutí Fatahu v Gaze, který od své porážky Hamasem v roce 2007 žije ve Spojených arabských emirátem, poskytl rozhovor britskému webu The Economist, v němž načrtl svoji představu Gazy po válce.

Pásmo by mělo tvořit jednotný celek s palestinskoarabskými územími v Judeji a Samaří a měla by mu vládnout vláda vybraná parlamentem. Došlo by tak ke změně oproti současnému stavu, kdy moc na arabských autonomních územích má v rukou „prezident“ Palestinské správy, jímž je stařičký Mahmúd Abbás, a v Gaze pak vládne Hamas.

Po válce by měla Pásmo dva roky řídit technokratická vláda, pak by měly proběhnout volby, kterých by se měl mít možnost účastnit i Hamás. Možnost, že by Izrael Hnutí islámského odporu zcela zničil Dahlan odmítl jako nerealistické s tím, že „Hamas nezmizí.“

Přestože Dahlan už roky žije v exilu, zachovává si jistý vliv v Gaze díky tomu, že zprostředkovává finanční převodu do Pásma z Emirátů a od jiných dárců.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

V některých obcích u hranic s Pásmem Gazy se dnes rozezněly sirény protiraketového poplachu. Podle informací Velení domácí fronty to bylo v méně případech, než v předešlé dny.

Raketa vystřelená proíránskými povstalci v Jemenu směrem na jižní Izrael byla ráno sestřelena nad Rudým mořem systémem Šíp (Arrow).

Během odpoledne zněly poplachové siréry také ve střední Izraeli, například v Tel Avivu a Petach Tikva, i severněji v městech Raanana, Herzlija, Kfar Saba, Hod Hašaron či Džaldžulja. Večer sirény zněly ve městech Bnej Brak, Givatajim, Ramat Gan, Jaffa, Holon, Bat Jam, Rišon LeCion a dalších.

Odpoledne byly vystřeleny rakety na Aškelon. V Aškodu raketa zranila 4 lidi.

 

Neklid v Judeji a Samaří

V palestinskoarabské vesničce Masafer Jatta v Judeji dnes v noci vypukl požár. Místní ze žhářství obvinili židovské „osadníky“, kteří už předtím měli házet kameny v nedaleké vesnici Tuba. Zprávy přinesl levicový izraelský web Haarec s odvoláním na palestinské Araby.

Izraelské obranné síly zdemolovaly prostřednictvím kontrolovaného výbuchu dům vlastněný představitelem Hamásu Salihem al-Arúrím (Saleh al-Arouri) ve městě Arura poblíž Ramalláhu. Al-Arúrí, sídlící v Libanonu, je považován za faktického vůdce Hamásu v Judeji a Samaří (tzv. Západním břehu Jordánu).

 

Promluvy ministra obrany k arabským Izraelcům a Židům v diaspoře

Ministr obrany Beny Ganc (Benny Gantz) pronesl zvláštní projev k izraelským arabským občanům a stal se nejvyšším členem vlády, který oslovil tuto menšinu ve snaze zabránit eskalaci napětí ve společnosti. V projevu v hebrejštině s arabskými titulky Ganc řekl, že Izrael je ve válce s vražednou teroristickou skupinou, která poškozuje „islámské hodnoty.“

„Jako vždy – ale zvláště v tomto současném okamžiku – je důležité mít na paměti, že arabští občané jsou nedílnou součástí izraelské společnosti,“ řekl Gantz a zdůraznil, že 7. říjen byl pro všechny Izraelce „černým dnem“ a že mezi oběťmi byli Židé i Arabové.

„Arabští izraelští občané jsou zraněni stejně jako my všichni kvůli zločinnému masakru nevinných dětí, žen a starých lidí,“ řekl Ganc. Připomněl arabského řidičem autobusu z Rahatu, který zachránil desítky Izraelců během masakru Hamásu tím, že je převezl do bezpečí. Pochválil úsilí desítek arabských záchranářů, když prohlásil, že „osudové partnerství existuje.“

Pokud existují jednotliví členové arabské společnosti, kteří vyjadřují podporu Hamasu, komunitní vůdci je musí odsoudit a orgány činné v trestním řízení je budou stíhat, prohlásil Ganc.

„Dnes je pro mě důležité, abych to řekl arabským občanům Izraele. Jsme ve válce o vlast a vy jste neoddělitelnou součástí jejích obyvatel. Jen společně, všechny části izraelské společnosti, vyhrajeme a přineseme lepší dny,“ prohlásil ministr obrany Izraele.

Beny Ganc zveřejnil také prohlášení k Židům v diaspoře, které pronesl anglicky.

Zdůraznil, že „nemůžeme ignorovat naše nepřátele na našem prahu. To je bolestné dědictví naší minulosti – historická a morální povinnost bránit židovský národ. Jako každá židovská generace se znovu ocitáme v pláči nad vraždou židovských dětí. Celé rodiny se proměnily v prach rukou Hamásu, organizace ohavnější než ISIS. Ale jako každá židovská generace toto zlo přežijeme. Jediný židovský stát zvítězí.“

„Jak mluvím, naši synové a dcery ohrožují své životy, aby zajistili naše přežití, obranu naší vlasti a našich rodin.“

„Bojují – my bojujeme – za budoucnost bez teroru, za budoucnost bez židovského strachu. Dlužíme to Židům v Osvětimi, volajícím o pomoc, dlužíme to univerzitním studentům, kteří se bojí nosit Davidovu hvězdu nebo mluvit hebrejsky.“

„Dlužíme to více než 200 rukojmím, kteří sedí ve tmě a nemají nic jiného než doufat, že je udrží v teple. Dlužíme to dětem izraelského národa, které si zaslouží jeden den žít vedle svých sousedů v bezpečí a míru.“

„Když se budeme bránit, nebudeme se omlouvat za to, že chceme bezpečí. Nebudeme se klanět teroru. Neustoupíme od toho, co víme, že je správné. Budeme i nadále snít o míru, ale přísaháme, že svůj slib dodržíme. Věčně bezpečný, mocný, jediný židovský stát tu zůstane. Izraelský národ žije. Navždy,“ uzavřel Gantz.

 

Izraelské soudy se ohrazují proti kritice

Izraelská soudní autorita implicitně kritizovala pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben-Gvira za to, že jmenovitě kritizuje soudce za rozhodnutí, která v posledních dnech vydali.

Ben Gvir v minulém týdnu výslovně kritizoval dva arabské soudce, Ihsana Kanaana z okresního soudu v Haifě za propuštění levicového propalestinského aktivisty Joava Bara (Yoav Bar) z vazby a Arafata Taha z okresního soudu v Nazaretu za propuštění herečky Maisy Abd Elhadi z vězení. Oba byli zadrženi poté, co byli zatčeni pro podezření z podněcování k terorismu. Abd Elhadi, který byl v domácím vězení, byl následně obviněn z identifikace s teroristickou organizací a podněcování k teroru.

„V posledních dnech byly zveřejněny urážlivé výroky na adresu soudců za to, že vykonávali svou práci. Izraelský soudní orgán se na tato prohlášení dívá velmi přísně,“ stojí v nepodepsaném prohlášení vydaném mluvčím soudnictví. Prohlášení dále uvádí, že takové komentáře jsou obzvláště znepokojivé, když je pronášejí „výše postavené veřejné osobnosti, od kterých by se přesně v těchto časech mělo očekávat, že budou pracovat na moderování diskurzu“.

“Izraelští soudci rozhodují v souladu se zákonem, okolnostmi případu a důkazy, které jim byly předloženy, a budou i nadále vykonávat svou práci věrně, beze strachu a bez zaujatosti, v době nouze i v běžné dny,“ končí prohlášení.

Prohlášení určené široké veřejnosti zjevně nemělo žádný vliv na ministra Ben Gvira, který v reakci na něj prohlásil: „Navrhuji, aby se soudní orgán namísto snahy vzdělávat volené představitele soustředil na volání k pořádku soudců, kteří projevují empatii k příznivcům terorismu.“

 

Přestřelky s teroristy v Libanonu

Izraelská armáda v reakci na střelbu a rakety zasáhla řadu pozic patřících v jižním Libanonu proíránskému Hizballáhu.

Protiraketových poplach zněl ve městě Metula.

 

Děkovný dopis přeživších šoa prezidentovi USA

Osm set sedmdesát lidí, kteří přežili holocaust, napsalo dopis americkému prezidentovi Joe Bidenovi, v němž mu děkuje za podporu Izraele po teroristickém útoku Hamasu 7. října.

„Ti, kteří přežili holocaust, prožili, čeho nejhoršího jsou lidé schopni. Byli jsme svědky vraždění našich rodin, našich komunit a téměř vyhlazení židovského národa,“ píší v dopise organizovaném Židovskými federacemi Severní Ameriky.

„Dnešek je ale jiný. Dnes máme Izrael. Dnes máme Spojené státy americké a prezidenta ochotného podporovat Stát Izrael a odsuzovat antisemitismus doma i v zahraničí. Vaše neochvějné potvrzení práva Izraele na obranu je pro nás smysluplné.“