Izrael ve válce: Den první

boje s teroristy Hamasu 7. 10. 2023, foto: KANV 6:29 hodin ráno v sobotu 7. října 2023 zahájili teroristé Hnutí islámského odporu (Hamas) z Pásma Gazy, kde vládnou, mohutný útok po zemi, moři a vzduchu na Izrael.

Během hodiny bylo vystřeleno okolo 3 000 raket.

Ozbrojení palestinskoarabští teroristé zničili bezpečnostní plot na hranici Gazy a Izraele. Do Izraele pronikly stovky útočníků vzduchem pomocí padákových kluzáků, částečně také čluny po moři. Teroristé ovládli řadu jihoizraelských obcí a měst, stejně jako několik vojenských základen poblíž hranice, které zůstali pod jejich kontrolou někdy až do večera. Podle zprávy mluvčího Izraelských obranných sil se bojovalo na 22 místech u hranic s teroristickou oblastí Gazy.

Izraelské bezpečností síly vyslané do míst teroristických přepadů postupně palestinské zločince vytlačují, ti za sebou zanechávají řadu mrtvých, včetně mnoha civilistů. Do Gazy s sebou unesli desítky lidí – vedle některých vysokých představitelů samosprávy a vojenských důstojníků se jedná také o ženy a děti. V Ofakim a Be´eri probíhaly boje s teroristy držícími rukojmí ještě večer.

Zástupce politbyra Hamasu Sálih al-Arúrí (Saleh al-Arouri) v rozhovoru pro panarabskou televizi Al-Džazíra prohlásil, že rukojmí budou vyměněni za „Palestince v izraelských vězeních“, tedy za vězněné teroristy.

Během večera izraelská média uvedla, že počet obětí útoku teroristů už stoupl na více než 200. Zraněných je více než 1 450, řada z nich je přitom poraněna vážně.

Izraelské obranné síly zahájily Operaci Železné meče ((מבצע חרבות ברזל. Na území Gazy probíhají izraelské odvetné útoky na infrastrukturu Hamasu. Armáda oznámila, že během dneška v jižním Izraeli a v Gaze zlikvidovala stovky teroristů.

S ohledem na válečný stav Izrael přerušil dodávku elektřiny do Gazy.

Během večera z Gazy opět vyletěly stovky raket na Izrael. Tentokrát si vyžádaly jen zranění 9 lidí.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu v prohlášení k národu uvedl, že se nejedná o vojenskou operaci, či střety, ale o válku. Vyzval všechny občany Izraele k důslednému podřízení se rozkazům armády a civilní obrany (velitelství domácí fronty) a slíbil, že Izrael válku vyhraje.

Předseda opoziční Národní jednoty benny Ganc prohlásil, že Izrael je v tuto chvíli zcela jednotný, všichni izraelští občané stojí za bezpečnostními silami a vláda má podporu účtovat vysokou, bolestivou a účinnou cenu, aby se událost, jako je tato, neopakovala. „Nyní neexistuje žádná koalice a opozice,“ dodal, „jen jedna pěst, která bude tlouct do nepřítele.“

Premiér Netanjahu se během dne sešel s vůdci opozičních stran Národní jednota Gancem a Ješ atid (Budoucnost existuje) Jairem Lapidem (Yair Lapid) a nabídl jim vytvoření vlády národní jednoty. Odkázal přitom na historický příklad z roku 1967, kdy před Šestidenní válkou přizval tehdejší premiér Levi Eškol do vlády vůdce opozice Menachema Begina. Oba opoziční představitelé vstup do nouzové vlády, řídící zemi v době války, nevyloučili.