Izrael ve válce – Den třicátý čtvrtý

Základny Hamasu uprostřed civilních objektů v tzv. "vojenské čtvrti" v Pásmu Gazy; autor zákresu: Izraelské obranné síly
Základny Hamasu uprostřed civilních objektů v tzv. “vojenské čtvrti” v Pásmu Gazy; autor zákresu: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Vojáci pěší brigády Nachal dobyli po 10 hodinách bojů pevnost Hamasu, známou jako základna 17, v západní Džabalíji. V oznámení z dnešního rána Izraelské obranné síly uvedly, že vojáci bojovali v pevnosti s operativci Hamasu a Islámského džihádu, kteří byli jak „nad zemí, tak v podzemní trase v oblasti“.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy zajišťují vstup do tunelu teroristů. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy zajišťují vstup do tunelu teroristů. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Během bojů zabity desítky teroristů. Vojáci našli mnoho zbraní a odkryli tunelové šachty, včetně jedné, která se nachází v blízkosti mateřské školy, která vedla k „rozsáhlé podzemní trase“. Vojáci také na Základně 17 našli „významné“ bitevní plány Hamasu.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armáda ráno potvrdila, že letectvo během posledního dne provedlo údery proti stovkám cílů v pásmu Gazy.

Izraelští vojáci odhalili továrnu Hamasu na výrobu dronů a sklad zbraní uvnitř obytné budovy vedle školy ve čtvrti Šejch Radwan ve městě Gaza. V budově nalezli několik bezpilotních letounů, jakož i vybavení používané k jejich výrobě a pokyny k výrobě výbušných zařízení. Vojáci na místě také našli řadu bomb.

Výrobna dronů Hamasu v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Výrobna dronů Hamasu v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armáda a Šabak před polednem oznámily eliminaci Ibrahima Abú Maghsiba, vysokého velitele Hamásu odpovědného za operace s protitankovými řízenými střelami (ATGM) v centru Gazy. Vojenské síly dnes také zasáhly odpalovací pozice ATGM.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly odpoledne oznámily, že jejich 162. divize operuje ve „vojenské čtvrti“ Hamasu ve městě Gaza a často se střetává s teroristickými operativci. Takzvaná „vojenská čtvrť“ sousedí s nemocnicí Šífa, „srdcem“ zpravodajských a operačních aktivit Hamasu a místa v této oblasti byla použita k plánování a přípravě útoku 7. října. V posledních dnech vstoupily síly pěší brigády Givati a tanky do čtvrti, aby zničily infrastrukturu Hamasu. Uprostřed střetů v oblasti bylo zabito více než 50 hamasniků. Vojáci našli zpravodajské materiály, tunely, závody na výrobu zbraní a odpalovací pozice protitankových střel.

Ve čtvrti se nacházejí „strategická“ místa Hamasu, včetně velitelství zpravodajské a protivzdušné obrany teroristické skupiny, kanceláří politického úřadu a policejní stanice. Armáda uvádí, že ve čtvrti je také největší výcvikový tábor Hamásu, spolu s dalšími vojenskými pozicemi, závody na výrobu zbraní a sklady, velitelskými centry, kancelářemi velitelů Hamásu a podzemní infrastrukturou – to vše je zasazeno do „srdce civilního obyvatelstva“.

„Toto je další důkaz cynického využívání obyvatel Pásma Gazy teroristickou organizací jako lidského štítu pro svou vražednou teroristickou činnost,“ uvádí armáda s tím, že boje ve čtvrti pokračují.

Ministr obrany Joav Galant (Yoav Gallant) uvedl, že jedním z cílů vojenské pozemní ofenzivy v Pásmu Gazy je zastavit raketovou palbu Hamasu na izraelská města, aby se veřejnost mohla vrátit ke své každodenní rutině.

„Jsme v dlouhé válce a otázka civilního hospodářství je hlavním faktorem řízení války. Musíme věci vyřešit rychle, i když ne dokonale,“ prohlásil Galant při setkání s generálními řediteli vládních ministerstev, místními úředníky a velitelem armádního Velitelství domácí fronty.

Ministr obrany Joav Galant na jednání výboru pro ekonomiku v nouzovém stavu. 9. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant na jednání výboru pro ekonomiku v nouzovém stavu. 9. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

„Budeme muset pracovat s expandovanou rozpočtovou politikou a zkrátit zdlouhavou administrativní práci,“ řekl Galant s tím, že pozemní operace v Gaze „potlačuje významnou část hrozby pro domácí frontu. Raketová palba Hamásu má v těchto dnech hlavně narušit rutinu života. Musíme zajistit, aby občané dostali bezpečí a možnost mít nepřetržitý denní režim“.

Ve večerním prohlášení ministr Galant zopakoval, že Izrael nepřestane boj proti Hamasu, dokud nebudou propuštěni všichni rukojmí, unesení z Izraele 7. října, jichž je v Pásmu Gazy dosud drženo nejméně 239.

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, a ředitel Všeobecné bezpečnostní služby (Šin Bet) Ronen Bar dnes vstoupili do Pásma Gazy, aby vyhodnotili situaci s pozemními silami. V poznámkách poskytnutých armádou Halevi důstojníkům říká, že hlavním bodem síly armády ve válce je „partnerství“.

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Herzi Halevi (uprostřed) a ředitel Šin Bet Ronen Bar (vlevo) v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Herzi Halevi (uprostřed) a ředitel Šin Bet Ronen Bar (vlevo) v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„Rozhlížím se kolem a vidím Izraelské obranné síly, všude, všichni dělají všechno jen proto, abyste byli co nejsilnější. Není nic, co by neudělali, aby se vám lépe pracovalo. Pokračujte vpřed, důkladně a zvyšujte tempo. Jsme za vámi,“ dodal Halevi.

Bar pozemním silám řekl, že izraelská veřejnost a politická elita mají „šílené a bezprecedentní uznání“ za jejich práci.

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Herzi Halevi (vlevo) a ředitel Šin Bet Ronen Bar (vpravo) v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Herzi Halevi (vlevo) a ředitel Šin Bet Ronen Bar (vpravo) v Pásmu Gazy. 9. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

 

Zpráva o činnosti izraelské protivzdušné obrany

Izraelské obranné síly večer zveřejnily dlouho očekávané údaje o činnosti vojenské protivzdušné obrany od začátku války 7. října.

Autor: Izraelské obranné síly
Autor: Izraelské obranné síly

Od začátku války bylo na Izrael vypáleno asi 9500 raket a min, stejně jako desítky dronů, většinou z Pásma Gazy. Asi 900 raket bylo odpáleno z civilních míst, včetně mešit, škol, nemocnic a kulturních center. Asi 12 % raket dopadlo uvnitř Pásma Gazy.

Systémy protivzdušné obrany zachytily asi 2 000 střel – Železná kupole (Iron Dome) útoky krátkého dosahu, Davidův prak (David´s Sling) a Patriot středního doletu a Šíp (Arrow) dlouhého doletu. Mnoho raket dopadlo do otevřené krajiny, avšak některé zasáhly civilní místa a způsobily ztráty. Armáda neuvádí míru zachycení, ale již dříve bylo hlášeno, že Železná kupole má odhadovanou 95% úspěšnost sestřelení raket mířících do obydlených oblastí.

Během prvních čtyř hodin překvapivého útoku Hamasu na jižní Izrael 7. října bylo z Pásma Gazy na Izrael vypáleno asi 3000 raket. Pro srovnání, během celé války v Gaze v roce 2014, která trvala 50 dní, bylo celkem vypáleno asi 4000 raket. Od začátku pozemní operace došlo k „významnému poklesu“ v množství raketových paleb z pásma Gazy.

Vůbec poprvé jsou všechny izraelské protivzdušné obrany aktivní ve stejnou dobu. „Pole protivzdušné obrany je rozmístěno nejrozsáhlejším způsobem, jaký kdy byl, a provádí zachycení od hory Dov na severu až po Rudé moře na jihu,“ uvádějí Izraelské obranné síly.

Armáda připisuje úspěch pole „hluboké spolupráci“ s izraelským obranným průmyslem a také se Spojenými státy, o nichž tvrdí, že jsou „multiplikátorem sil v této válce“.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínámeIzraelské obranné síly ráno oznamily, že včera během bojů v centrální části Pásma Gazy padl seržant (v záloze) Elijahu Benjamin Elmakajes (Eliahou Benjamin Elmakayes), 29 let, z 8219. ženijního praporu, původem z Jeruzaléma.

Večer bylo oznámeno, že v boji proti Hamasu hlukovo v Pásmu Gazy padl seržant (v záloze) Dov Moše Kogan (Dov Moshe Kogan), 32 let, voják elitní letecké jednotky Šaldag, původem z obce Nov.

Jejich smrt zvyšuje počet vojáků padlých při izraelské pozemní ofenzívě v Gaze na 35.

Armáda navíc oznámila, že identifikovala vojačku, zabitiz během útoku Hamasu 7. října, která byla dosud uváděna jako nezvěstná. Je jí seržantka Roni Ešel (Roni Eshel), 19 let, pozorovací vojačka 414. jednotky vojenského zpravodajství, původem z Cur Jicchak.

Počet vojáků zabitých od vypuknutí války 7. října 2023 vzrostl na 355.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Do nemocnice Al-Šífa na severu Pásma Gazy dorazila vzácná dodávka nouzového zdravotnického materiálu a léků, oznámila OSN a varovala, že je potřeba mnohem více. „Ačkoli jsme vítáni, množství, které jsme dodali, zdaleka nestačí na to, aby reagovalo na obrovské potřeby v pásmu Gazy,“ píší ve společném prohlášení generální ředitel UNRWA Philippe Lazzarini a předseda Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Popisují podmínky v nemocnici jako „katastrofální“, s „téměř dvěma pacienty na každé lůžko“, protože „počet zraněných se každou hodinu zvyšuje“.

Generální ředitel UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky a jejich potomky, také uvedl, že od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem před měsícem bylo v Gaze zabito 99 jeho kolegů.

Izrael dnes znovu otevřel koridor pro civilisty k přesunu ze severu Pásma Gazy na jih. Zatímco v předchozích dnech byl koridor otevřen na 4 hodiny denně, pro velký zájem byla doba včera prodloužena na 5 hodin a dnes o další hodinu – od 10 do 16 hodin.

„Neposlouchejte, co říkají někteří vůdci Hamasu ze svých hotelů v zahraničí nebo z podzemních míst, která zařídili pro sebe a své rodinné příslušníky. Pro svou bezpečnost využijte [otevření silnice Salah a-Din] k přesunu na jih, za Wadi Gaza,“ uvedl arabskojazyčný armádní mluvčí podplukovník Avichaj Adraí.

Armádní mluvčí večer podplukovník Richard Hecht večer oznámil, že armáda plánuje pouze „taktické, místní pauzy pro humanitární pomoc, které jsou časově a prostorově omezené“. Jednalo se o v reakci na tvrzení mluvčího Bílého domu, že Izrael zavede každodenní čtyřhodinové humanitární přestávky v celé severní Gaze. Tato politika „není posun,“ vysvětlil Hecht, ale „taktická pauza pro přesun z konkrétní oblasti [na] jih“.

 

Budoucnost Pásma Gazy po válce

Prezident Abd al-Fattáh al-Sísí údajně odmítl návrh ředitele CIA Williama Burnse, aby Egypt měl po válce dočasně na starost bezpečnost v Pásmu Gazy, dokud nebude palestinská samospráva připravena převzít kontrolu.

Vysoký představitel Palestinské správy minulý týden řekl Američanům, že arabská autonomie je ochotna převzít poválečnou roli ve správě Pásma Gazy, pokud se Washington zaváže k „plnohodnotnému dvoustátnímu řešení k ukončení izraelsko-palestinského konfliktu“, uvedli The New York Times. Husejn al-Šejch (Hussein al-Sheikh), generální tajemník Výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) řekl, že Palestinská správa usiluje o „seriózní americkou iniciativu, která by přinutila Izrael, aby ji dodržel, aby se k ní zavázal. Tato současná americká administrativa je toho schopna.” Podle něj by řešení muselo zahrnovat stažení Izraele ze „Západního břehu Jordánu“ a vyřešení statusu „východního Jeruzaléma“, tedy části izraelského hlavního města. Al-Šejch současně uvedl, že za premiéra Benjamina Netanjahua nebo jeho současné vlády žádná taková dohoda není možná.

 

Přestřelky na hranici s Libanonem

Minulou noc Izraelské obranné síly zasáhly v jižním Libanonu teroristickou buňku, která se blížila k hranici poblíž Roš Hanikra.

Armáda odpoledne oznámila zasáh dvou jednotky protitankových řízených střel Hizballáhu v jižním Libanonu, poblíž vojenské základny Biranit a severní komunity Jiftah. Jednalo se o reakci na palbu Hizballáhu na izraelský vojenský dron nad oblastí Har Dov.

Mezitím byla z jižního Libanonu odpálena protitanková střela na základnu Micpe Adi (Mitzpe Adi) poblíž Margaliot. Armáda odpověděla dělostřelbou.

Odpoledne byl také vyhlášen poplach v obcích u hranice – v Štula a v Even Menachem.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Dva Izraelci byli v noci na dnešek postřeleni při jízdě poblíž obce Itamar v Samaří při zjevném teroristickém útoku. Informaci zveřejnila pohotovostní služba Magen David Adom s tím, že na místě byl ošetřen 21letý muž, který byl vážně zraněn, ale byl při vědomí, a 23letá žena, která byla středně zraněná. Pětiměsíční holčička na zadním sedadle auta nebyla střelbou zraněna. Zraněnému muži se i přes zranění podařilo dojet do nejbližší židovské obce.

Ministerstvo zdravotnictví Palestinské správy oznámilo, že dva palestinští Arabové byli zabiti při střetech s izraelskou armádou ve městě Bejt Fadžár (Beit Fajjar) na „Západním břehu Jordánu“ poblíž Betléma a v Dura nedaleko Hebronu.

Izraelské obranné síly tyto střety nekomentovaly, ale uvedly, že vojáci přes noc ve městě Dženín operovali s obrněnými buldozery D9 a odkryli a zničili desítky provizorních bomb, které byly v oblasti ukryty. Na vojáky zaútočila skupina palestinskoarabských ozbrojenců, na které armáda provedla bezpilotní letecký úder. Palestinská správa oznámila, že v důsledku střetů s vojáky zemřelo 6 palestinských Arabů a nejméně 5 bylo zraněno.

Od vypuknutí války 7. října vojáci zatkli v Judeji a Samaří asi 1430 hledaných palestinských Arabů, včetně více než 900 napojených na Hamás.

Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské správy bylo od začátku války zabito izraelskými silami a „v některých případech i osadníky“ více než 155 „Palestinců ze Západního břehu Jordánu.“

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Po celonoční přestávce se ráno rozezněly sirény protiraketového poplachu v obcích Kisufim a Nachal Oz u hranic Pásma Gazy. Obyvatelé příhraničních obcí jsou z drtivé většiny evakuováni.

Dopoledne se sirény, po 36 hodinách klidu, rozezněly v pobřežním městě Ašdod.

Po 15. hodině došlo k velkému výbuchu Eilatu, nejjižnějším městě Izraele. Poškozena byla škola. Vyšetřováním bylo zjištěno, že do budovy narazil dron neznámého původu. Ošetřeno bylo 6 lidí, z toho 5 kvůli šoku a 1 se nadýchal kouře z hořící budovy.

Večer bylo oznámeno, že protiraketový systém Arrow (Šíp) zlikvidoval nad Rudým mořem raketu země-země vypálenou na Eilat.

 

Bezpečnost izraelských nemocnic

Více než polovina operačních sálů v izraelských nemocnicích není opevněna proti raketovým útokům, a proto musí téměř veškerý zdravotnický personál opustit takové operační sály a přejít do bezpečných oblastí, když zazní raketové sirény – s výjimkou kritických operací zachraňujících životy. Navíc jen 30 až 40 procent nemocničních lůžek v Izraeli je v chráněných prostorách. Informovala dnes izraelská veřejnoprávní televize Kan.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví chce během příštích dvou měsíců dosáhnout ochrany 50 % nemocničních lůžek, tedy dalších dvou tisíc, za cenu 200 milionů šekelů (přibližně 1,2 miliardy českých korun).

Postupně plánuje opevnit všechna nemocniční oddělení, dialyzační střediska a krevní banky. Cílem je, aby všechny nemocnice a zdravotnická zařízení mohly fungovat jako „izolované ostrovy“ až 72 hodin bez cizí pomoci během války nebo jiné mimořádné události. Náklady na taková opatření mají dosáhnout 4,5 miliardy šekelů (přibližně 27 miliard českých korun).

 

Výjimečná válečná opatření pro možnost umělého oplodnění

Izraelské ministerstvo zdravotnictví umožňuje rodičům obejít obvyklé zákonné postupy, aby mohlo být před pohřbem odebráno sperma jejich synů, kteří zemřeli během války. Za normálních okolností lze posmrtný odběr spermatu bez právní byrokracie provést na žádost vdovy. Rodiče, kteří chtějí, aby bylo odebráno a uschováno sperma jejich mrtvého syna, musejí získat povolení rodinného soudu. Tento požadavek byl nyní dočasně odstraněn.

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo speciální jednotku, která 24 hodin denně 7 dní v týdnu spolupracuje s IDF a čtyřmi nemocnicemi, ve kterých sídlí spermobanky – Ichilov, Šeba (Sheba), Šamir (Shamir – Asaf HaRofe) a Beilinson – aby informovala rodiny o této možnosti PSR a provedla ji co nejrychleji po smrti jejich syna nebo manžela.

Podle zprávy v levicového zpravodajského webu Haarec bylo za poslední měsíc odebráno sperma 33 mužům, z nichž byli 4 civilisté a zbytek vojáci.

 

Arabští izraelští fotbalisté uctili oběti 7. října

Nedávný přátelský zápas mezi fotbalovými týmy z arabských měst Umm Al Fahm a Kafr Qasim začal okamžikem ticha za oběti masakru Hamasu ze 7. října, oznámila Izraelská fotbalová asociace.

Člen představenstva asociace a majitel týmu Umm al-Fahm Muhammad Abu Alam v prohlášení uvedl, že se společně se svým protějškem z Kfar Qasim Bilalem Badirem rozhodli držet chvíli ticha. „Z velké bolesti, která nepolevuje, jsme symbolickým aktem minutou ticha na památku padlých vyjádřili hluboké partnerství a jednotu nás všech. Přeji si lepší a krásné dny pro Araby i Židy,“ stojí v prohlášení Abu Alama.

 

Letecké údery USA a Izraele v Sýrii

Ministr obrany USA Lloyd Austin oznámil, že dva americké letouny F-15 provedly včera úder na skladiště zbraní používané Íránskými islámskými revolučními gardami a přidruženými skupinami ve východní Sýrii. Jednalo se o reakci na útoky proti americkému personálu v Iráku a Sýrii ze strany těchto skupin. Je to podruhé od vypuknutí války 7. října 2023, kdy Spojené státy oznámily, že provedly takové útoky.

Izraelské nálety včera okolo 22: 30 hodin zasáhly místa patřící libanonskému Hizballáhu poblíž syrského hlavního města Damašku. Údery směřovaly na „farmy a další místa patřící Hizballáhu poblíž Akraby a Sajjida Zeinab,“ uvedl řekl Rami Abdel Rahman, který vede válečný monitor Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR). V Akrabě, nedaleko Damašku, se nachází vojenské letiště.

Izrael také zaútočil na místa syrské protivzdušné obrany v provincii Sweida na jihu země. Syrská státní média ohlásila izraelské letecké útoky na vojenská místa v jižní Sýrii a způsobené materiální škody.

 

Perla dne

„Cíl, který si stanovili – tohoto cíle nikdy nedosáhnou… protože Hamas není jen v Gaze. Hamas je myšlenka, není to jen vojenská struktura nebo organizace v Gaze. Hamás je na Západním břehu, v Libanonu a Sýrii, vedení Hamásu je v Kataru a všude. Takže říci, že cílem je eliminovat Hamás – to se zcela jistě nestane.“

Mohamed Štaje (Mohammed Shtayyeh), předseda vlády Palestinské správy v Judeji a Samaří, dne 9. 11. 2023 konstatuje, že hnutí Hamas, jehož cílem je likvidace Státu Izrael, je myšlenka, kterou vojensky nelze mezi palestinskými Araby vymýtit – čímž potvrzuje, jakým nebezpečím by pro Izrael byl vznik nezávislého Palestinského státu, kde by mohla tato myšlenka volně bujet