Izrael ve válce – Den třicátý první

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Pozemní jednotky Izraelských obranných sil přes noc dobyly baštu Hamásu. Letadla zasáhla asi 450 míst patřících této teroristické skupině, včetně pozorovacího stanoviště, cvičiště a podzemních tunelů. Vojáci zabili řadu teroristů, včetně několika polních velitelů, mezi nimiž byl i Džamál Músa, velitel speciálních operací Hamásu. Námořnictvo také provedlo údery na místa Hamasu, včetně velitelských středisek a dalších odpalovacích pozic protitankových řízených střel a pozorovacích stanovišť.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly jsou přesvědčeny, že těžké noční údery v severním Pásmu Gazy způsobily značné škody na podzemní i nadzemní infrastruktuře patřící Hamásu. Armáda uvedla, že provádí „rozsáhlé útoky na teroristickou infrastrukturu, pod zemí i nad ní“. Hamas popsal útoky jako „intenzivní bombové útoky“.

Armáda také o začátku války zabila více než tucet polních velitelů Hamasu na úrovni praporů a brigád, což narušuje operace teroristické skupiny. Předpokládá se také, že noční údery zabily polní velitele Hamásu skrývající se v tunelech. Armáda se nyní zaměřuje na zabíjení vysokých představitelů Hamasu.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armáda intenzivně doplňuje zásoby pozemních sil. Do Pásma Gazy denně vstupují konvoje, které poskytují vojákům munici, vybavení, jídlo, vodu, palivo a lékařské potřeby. Dosud byl dovezen blíže nespecifikovaný počet kulek, nábojů do minometů a tanků, více než milion litrů paliva, desítky tisíc tun potravin a tisíce litrů vody. Informaci přinesl velitel Sboru technologie a údržby (חיל הטכנולוגיה והאחזקה) Izraelských obranných sil, brigádní generál Ariel Šima (Ariel Shima). Ten také poznamenával, že jeho sbor pracuje na vyproštění poškozených vojenských vozidel, jejich opravě a návratu na bojiště, neboť jen velmi málo vozidel bylo vážně poškozeno tak, že se nedá opravit.

Izraelské vojenské zásobovací kamiony v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské vojenské zásobovací kamiony v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamasem tvrdí, že počet palestinských obětí probíhající války s Izraelem překročil 10 000. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že včera bylo v Gaze zabito 292 lidí, čímž se počet obětí zvýšil na 10 022. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit a nerozlišují mezi civilisty a aktivními členy teroristické skupiny Hamás. Toto číslo také nerozlišuje mezi těmi, kdo byli zabiti při izraelských náletech, a těmi, kteří byli zabiti stovkami potulných raket odpálených palestinskými teroristy, které přistály v Gaze.

Izraelské síly 50. praporu brigády Nahal, operující v severním Pásmu Gazy, odpoledne lokalizovaly několik raketometů a více než 50 raket v areálu používaném Asociací palestinských skautů a v mešitě. Prázdné raketomety byly namířeny na Aškelon nebo jiná centrální izraelská města. Armáda je později zničila. Venku bylo v podzemním úložišti nalezeno asi 50 raket – nesoucích logo teroristické skupiny Palestinský islámský džihád.

Odpalovač raket v budově mládežnické organizace v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Odpalovač raket v budově mládežnické organizace v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armáda také zveřejnila video 460. obrněné brigády, která našla několik prázdných podzemních raketometů v sousedství mešity v severní Gaze. Video ukazuje elektrické vedení odpalovacích zařízení běžící uvnitř mešity, ze které jsou aktivovány.

Během dne do Pásma Gazy vstoupil s pozemními jednotkami velitel Jižního velitelství Izraelských obranných sil, generálmajor Jaron Finkelman, aby provedl hodnocení likvidaci tunelů Hamasu. Přítomen byl velitel jednotek bojových ženistů brigádní generál Ido Mizrachi (Ido Mizrahi) a další důstojníci.

Velitel Jižního velitelství Joav Finkelman v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Velitel Jižního velitelství Joav Finkelman v Pásmu Gazy. 6. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Večer bylo oznámeno, že ministr obrany Joav Galant schválil další vojenské plány pro pozemní operaci v Pásmu Gazy. Ve video prohlášení Galant uvedl, že operace Izraelských obranných sil za poslední den byly „velmi působivé“. „Kombinace mezi letectvem a pozemními silami otřásá pásmem Gazy,“ řekl ministr obrany.

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, večer informoval, že pozemní síly operovaly v posledních několika hodinách hlouběji ve městě Gaza. Bojují s teroristy a ničí každý tunel, na který narazí.

 

Padlí vojáci Izraelských obranných sil

vzpomínámeIzraelské obranné síly oznámily, že během bojů v severní Gaze byl včera zabit štábní seržant Šahar Kohen Mivtach (Shahar Cohen Mivtach), 22 let, z 9. praporu 401. obrněné brigády, původem z Karmielu.

Jeho smrt zvyšuje počet vojáků zabitých od začátku pozemní invaze na 30.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Jordánské královské letectvo okolo půlnoci na dnešek po koordinaci s Izraelem a USA provedlo přelet nad Pásmem Gazy a na padácích shodilo léky a další zdravotnický materiál, který mát být využit v jordánské polní nemocnici v Pásmu. „Je naší povinností pomáhat našim bratrům a sestrám zraněným ve válce v Gaze. Vždy tu budeme pro naše palestinské bratry,“ uvedl jordánský král Abdalláh II. na síti X.

Izraelské obranné sily dnes od 10 do 14 hodin znovu otevřely koridor pro civilisty z Gazy na severu Pásma, aby mohli uniknout na jih, kde jsou vojenské operace omezenější. Předpokládá se, že na jih dosud uprchlo asi 800 000 lidí. Někteří ale chtějí na severu enklávy zůstat, protože podle nich situace na jihu není o mnoho lepší.

Leták izraelské armády s vyznačením koridoru do jižní části Pásma Gazy. 6. 11. 2023. Zdroj: Izraelské obranné síly
Leták izraelské armády s vyznačením koridoru do jižní části Pásma Gazy. 6. 11. 2023. Zdroj: Izraelské obranné síly

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila zvýšení humanitární pomoci EU pro Gazu o 25 milionů eur. „Evropská unie tak utratí celkem 100 milionů eur na humanitární pomoc pro civilisty v Gaze,“ řekla von der Leyen diplomatům EU v Bruselu.

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell navrhl pozastavení izraelské vojenské operace v Gaze výměnou za to, že Červený kříž získá přístup k rukojmím drženým Hamasem. „Myslím si, že humanitární pauza vyvážená přístupem k rukojmím s Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK) jako prvním krokem k jejich propuštění je iniciativou, na které bychom měli pracovat,“ řekl Borrell diplomatům Evropské unie v Bruselu. EU, Spojené státy a Británie prosazují „humanitární pauzy“ v bojích mezi Izraelem a Hamásem v Gaze, aby zajistily, že lidé na tomto území dostanou pomoc. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale opakovaně a jednoznačně vyloučil jakékoli příměří, dokud nebudou propuštěni všichni rukojmí zajatí při útoku Hamasu ze 7. října 2023.

Odpoledne byly po 15hodinovém výpadku v celé Gaze postupně obnoveny komunikační služby, včetně internetových a telefonických pevných a mobilních. Oznámila to největší gazanská telekomunikační společnost Paltel.

Z Pásma Gazy dnes do Egypta odjelo 6 sanitek s nemocnými či zraněnými. Pacienti se musejí na hranici podrobit lékařské prohlídce a je také ověřováno, aby mezi nimi nebyl někdo z teroristů Hamasu.

 

OSN žádá příměří a sčítá mrtvé mezi svými pracovníky, z nichž část jsou džihádisté

OSN uvedla, že od začátku války 7. října bylo zabito 88 zaměstnanců její palestinské agentury pro uprchlíky UNRWA, což představuje „nejvyšší počet obětí Spojených národů, jaký kdy byl zaznamenán v jediném konfliktu“.

Prohlášení vyjadřuje rozhořčení nad počtem civilních obětí v Gaze a vyzývá k „okamžitému humanitárnímu příměří“, přičemž také požaduje, aby Hamás propustil rukojmí, které unesl z Izraele.

„Je to 30 dní. Je toho dost. To teď musí přestat,“ stojí v prohlášení.

Protest OSN přichází ve stejný den, kdy vyšlo najevo, že učitelé ve školách řízených agenturou OSN pro palestinské uprchlíky oslavovali masakr izraelských civilistů Hamásem 7. října.

Institut pro sledování míru a kulturní tolerance ve školním vzdělávání (Institute for Monitoring Peace and Cultural Tolerance in School Education, IMPACT-se) oznámil, že našel nejméně 14 případů učitelů ve školách UNRWA, kteří chválili zvěrstva Hamasu a další útoky teroristické skupiny. Škola provozovaná UNRWA také zveřejnila na své oficiální facebookové stránce událost oslavující Hamás a jeho „džihádové válečníky“ ve škole. Institut dále uvedl, že učebnice používané ve školách UNRWA oslavují Hamás jako „hrdiny“ džihádu.

 

OSN kritizována za nečinnost vysídlenými Izraelci

Izraelská organizace na ochranu práv Šurat HaDin (Shurat HaDin) a 2 300 vysídlených Izraelců napsali dopis Vysokému komisaři OSN pro uprchlíky, v němž kritizují agenturu pro uprchlíky za to, že ignoruje neutěšenou situaci stovek tisíc izraelských vnitřně vysídlených osob.

Skupina a rodiny uprchlíků tvrdí, že nebylo učiněno nic pro naplnění zásad UNHCR „nenechat nikoho pozadu“ a budovat „efektivní přístupy k odolnosti“. Odsuzují také skutečnost, že agentury OSN pomáhají arabským uprchlíkům v Gaze vysídleným válkou, ale ne jim.

„Nevyvinuli jste žádné úsilí, abyste veřejně protestovali proti jejich těžké situaci, ani jste nepožadovali zasedání Valného shromáždění OSN na toto konkrétní téma, ani jste nepožádali o mezinárodní dary pro Izraelce, ani jste nepodnikli žádné kroky k zajištění bezpečnosti izraelských rodin v této válečné zóně,“ napsaly rodiny. „Můžeme vyvodit pouze zatracený závěr, že ignorujete okolnosti, nebezpečí a trauma Izraelců, protože jsou Židé a ne muslimští Gazané, a proto nejsou hodni vašeho úsilí nebo ochrany.“

Asi 130 000 Izraelců bylo evakuováno a dalších asi 120 000 Izraelců dobrovolně opustilo severní a jižní pohraniční oblasti, kde byli vystaveni útokům Hamasu a Hizballáhu.

 

Přestřelky s teroristy v Libanonu

Úřady ve městě Kirjat Šmona v reakci na raketové útoky z Libanonu vyzvaly zbývající obyvatele, aby se okamžitě evakuovali a neriskovali životy. Z přibližně 20 000 obyvatel jich ve městě stále zůstávají asi 3 000.

Teroristická skupina Hamas, sídlící v Pásmu Gazy, se přihlásila k odpovědnosti za odpálení salvy raket z Libanonu na severní Izrael. V prohlášení Hamás uvedl, že jeho libanonská pobočka vypálila 16 raket na Naharíju, Haifu a okolní města. Rakety byly zlikvidovány systémem protivzdušné obrany Železná klenba (Iron Dome). Armáda potvrdila, že odpoledne bylo během hodiny z Libanonu vypáleno na severní Izrael asi 30 raket. Vojáci reagovali dělostřelbou.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Izraelská policie dnes vstoupila do města Tulkarem v Samaří, aby zlikvidovala členy teroristické buňky, která plánovala provést velké útoky jménem Hamásu. Ve společném prohlášení s Všeobecnou bezpečnostní službou (Šin Bet) policie uvedla, že důstojníci elitní protiteroristické jednotky Jamam zabili čtyři členy buňky.

Buňka již provedla desítky střeleckých útoků a operovala „pod vedením a financováním“ Hamasu v pásmu Gazy a v zahraničí, stejně jako dalších teroristických skupin, kdy „obdržela stovky tisíc šekelů na podporu teroristických aktivit.“ Podle policie a Šin Bet se buňka snažila vyzbrojit, provádět bombové útoky, odpalovat rakety a rekrutovat další členy pro útoky. Ozbrojencům byly během operace zabaveny dvě útočné pušky.

Zbraně zabavené palestinskoarabským teroristům. 6. 11. 2023. Foto: Izraelská policie
Zbraně zabavené palestinskoarabským teroristům. 6. 11. 2023. Foto: Izraelská policie

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Izraelské bezpečnostní síly zadržely ve východním Jeruzalémě 23 lidí podezřelých z násilí na protestech a z příspěvků na sociálních sítích podporujících násilí a teror, uvedla policie. Mezi zadrženými je též prominentní palestinskoarabská aktivistka Ahed Tamimi, která nedávno na Instagramu zveřejnila, že „Palestinci“ budou „zabíjet“ osadníky a „pít jejich krev z jejich lebek“.

Útočník dnes pobodal dva příslušníky pohraniční policie těsně před vchodem Herodovou bránou do jeruzalémského Starého města. Policista byl lehce zraněn, 20letá seržantka Eliševa Rose Ida Lubin byla zraněna těžce a následkům zranění odpoledne podlehla. Policie útočníka zneškodnila. Byl jím 16letý obyvatel jeruzalémské čtvrti Issavíja – vzhledem k věku bude ve statistikách Palestinské správy či OSN tento zločinec uváděn jako „dítě zabité izraelskými okupačními úřady.“

Odpoledne se rozezněly protiraketové poplachové sirény ve městě Ašdod a dalších obcích v okolí Pásma Gazy.

Později odpoledne se v Naharíji, Acre a několika okolních městech v Západní Galileji a Krajot rozezněly sirény varující před příchozími raketami. Krátce předtím zněly také ve městech Malkia, Avivim a Dišon v Horní Galileji.

 

Becalel Smotrič žádá nárazníkové zóny v Judeji a Samaří

Izraelský ministr financí Becalel Smotrič (Bezalel Smotrich) požaduje vydání zákazu palestinským Arabům sklízet olivy v blízkosti izraelských obcí v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordán) a vytvoření „sterilních“ no-go oblastí zakazujících přítomnost palestinských Arabů v blízkosti osad a hlavních silnic, které k nim vedou.Smotrič tvrdí, že Izrael nedokáže udržet na Územích přijatelnou úroveň bezpečnosti. Požadavky ministr vznesl v dopise premiérovi, který poskytl médiím.

Smotrič tvrdí, že současná politika vlády vůči palestinským Arabům v Judeji a Samaří je příliš vstřícná, „absurdní“ a „šílená“ a „už to nebudu akceptovat.“

„Někdo sešel z cesty,“ tvrdí ve své kritice vojenského a obranného establishmentu. „Nápis je na stěně,“ uvádí v narážce na biblickou knihu Daniel a varování na zdi napsané babylonskému králi Belšacarovi.

 

Izraelští Drúzové žádají změnu zákona o národním státu

S odkazem na válku proti Hamasu v Gaze duchovní vůdce drúzské komunity v Izraeli Mowafaq Tarif vyzval vládu a Kneset, aby se zabývali několika dlouhodobými stížnostmi komunity.

Žádá změnu Základního zákona: Izrael – národní stát židovského lidu (חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי ). Proti zákonu z roku 2018, který označuje Stát Izrael za „národní domov židovského lidu, v němž naplňuje své přirozené, kulturní, náboženské a historické právo na sebeurčení“, již v minulosti protestovala řada nežidovských Izraelců.

Tarif dále žádá zrušení příkazů k demolici na černo postavených staveb v drúzských vesnicích, pokud byly postaveny na pozemcích v soukromém vlastnictví, a zrušení všech pokut uložených Drúzům za takové stavby v Galileji a Karmelských horách.

„Někteří by řekli, že teď není čas na takovou prosbu, ale já věřím, že je to nutné ve jménu partnerství, a to ještě více dnes,“ napsal Tarif.

Drúzové mají na své straně silný argument, neboť slouží v Izraelských obranných silách a svoji loajalitu zemi a svým spoluobčanům osvědčili a osvědčují i současné válce proti Hamasu v Gaze. Od 7. října bylo v boji zabito několik vysokých důstojníků Izraelských obranných sil z drúzské komunity, včetně podplukovníka Salmana Habaky a podplukovníka Alima Abdallaha.

Podporu změně základního zákona obratem slíbil předseda opoziční strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid.

 

Generálmajor Giora Eiland o nezbytnosti tvrdého úderu na Pásmo Gazy

Generálmajor (v záloze) Giora Eiland, bývalý velitel operací Izraelských obranných sil a bývalý předseda Národní bezpečnostní rady, v rozhovoru pro Kanál 12 izraelské televize prohlásil, že nevidí jinou možnost, než aby armáda provedla vojenskou operaci v hlavní nemocnici Šifa v Gaze, která je vrcholem hlavní operační základny Hamasu a sítě tunelů.

Generáljamor (v záloze) Giora Eiland, foto: záběr obrazovky Kanálu 12
Generáljamor (v záloze) Giora Eiland, foto: záběr obrazovky Kanálu 12

Eiland zdůraznil, že oceňuje americkou podporu Izraele v jeho kampani za zničení Hamasu v Gaze, ale USA „mají problém docenit, že Gaza není Mosul a není jako oblasti, kde se bojovalo proti Islámskému státu… Je to nejvíce opevněné místo v historii lidstva, s tou nejlepší z íránských technologií a investovanými miliardami.“

Američané také mluví o Gaze, „jako by v Gaze byl Hamas, špatní lidé, a civilisté, kteří jsou nevinní a potřebují být zachráněni,“ řeklEiland. „To není realita v Gaze. Gaza je do značné míry nacistickým státem, ve kterém se jim podařilo naverbovat celou občanskou společnost na podporu boje proti Izraeli. Každý druhý dům v Gaze má vchod dolů do tunelů pod sebou. Jedná se o soukromé domy. Všichni správci nemocnic a škol jsou zaměstnanci Hamasu. Všichni Gazané vyvíjejí velké úsilí proti Izraeli. Jsou sjednoceni kolem svého vedení, nejsou proti vedení,“ zdůraznil generál.

Eiland pokračoval: „Nepotřebujeme tam jen dosáhnout skutečného úspěchu, ale tento úspěch musí rezonovat následovně: To se stane těm, kteří páchají masakry proti Státu Izrael.“ Pokud se toto podaří, pak současné „velmi obtížné obrázky [z Gazy] a mezinárodní tlak v krátkodobém horizontu se v dlouhodobém horizontu promítnou do značného obdivu k Izraeli. A když ne do obdivu, tak alespoň k respektu. A na Blízkém východě se slovo ‚respekt‘ vztahuje pouze na ty, kteří vědí, jak používat moc a nemají k tomu výhrady.“

Generál Eiland vyzval USA, „aby nepadly do pasti, kdy Jordánci, Egypťané a Saúdové říkají… ‚Ach, ach, ach, to je strašné, vyviňte tlak na Izrael. Dělají to už 20 let.”

Generál ve výslužbě dodal, že američtí vojenští důstojníci stále více „rozumějí tomu, co říkám. Chápou, že je v zájmu Ameriky, pokud chtějí respekt k Američanům, pak Izrael musí vytvořit nějaký druh… efektu [v Gaze], který způsobí, že se jich všichni budou bát.“

Eiland poznamenal s odkazem na dnešní návštěvu Izraele ředitel CIA Billem Burnsem: „Doufám, že mu to bylo vysvětleno. A pokud existuje záměr na vojenskou akci v Šifa [nemocnici], což je podle mě nevyhnutelné, doufám, že šéf CIA dostal vysvětlení, proč je to nutné a proč USA musí nakonec podpořit i takovou operaci, jako je tato, a to i v případě, že poté budou v ulicích tisíce těl civilistů.“

 

Jordánští představitelé o konfliktu v Gaze a situaci v Judeji a Samaří

Jordánská královna Rania dnes v rozhovoru pro televizi CNN prohlásila, že odmítnutí příměří v Gaze je „morálně zavrženíhodné“ a představuje ospravedlnění pro smrt tisíců civilistů. Snaha Izraele zbavit Gazu Hamasu je podle ní „krátkozraká a ne zcela racionální“, protože „hlavní příčinou tohoto konfliktu je nezákonná okupace“.

Vzhledem k tomu, že Izrael se z Pásma Gazy stáhl v roce 2005 a od té doby je teroritorium zcela pod palestinskoarabskou vládou, není zcela zřejmé, co měla manželka jordánského vladaře na mysli.

Současně Rania specifickým způsobem odsoudila jak nenávist antisemitismus, tak islamofobii. „Izrael nezastupuje všechny židovské národy na celém světě. Za své zločiny je odpovědný pouze Izrael. Židé po celém světě, mnozí z nich jsou zděšeni tím, co vidí. My muslimové musíme být první, kdo odsoudí antisemitismus. Měli jsme dlouhou historii mírového soužití [s Židy],“ dodala a obvinila některé proizraelské osobnosti z využívání obvinění z antisemitismu k potlačení kritiky Izraele.

Jordánský premiér Bišer Chasauna (Bisher Khasawneh) dnes varoval, že jakýkoli pokus o „vysídlení“ „Palestinců z Gazy nebo Západního břehu“ by byl „červenou čárou“ a Jordánsko by jej považovalo za „vyhlášení války“.

„Nebude žádné vysídlení, žádná nová Nakba, dá-li Bůh, žádné přesídlení a žádná alternativní vlast,“ uvedl v prohlášení předseda vlády země, která od roku 1948 do roku 1967 ovládala Judsko a Samařsko (tehdy nazvané Západní břeh Jordánu).

 

Jaderná ponorka USA ve Středozemním moři

Americké Centrální velení oznámilo, že jaderná ponorka třídy Ohio nesoucí jaderné hlavice „dorazila do své oblasti zodpovědnosti“, která zahrnuje východní Středomoří, Rudé moře, Perský záliv a Ománský záliv. Kde přesně je ponorka nasazena americká armáda neuvedla, nicméně zveřejněný snímek zdá se zobrazuje ponorku v Suezském průplavu.

USA již dříve vyslaly do Středozemního moře dvě úderné skupiny letadlových lodí. Veřejně deklarovaným cílem je odradit Írán a jemu podřízené skupiny, včetně libanonského Hizballáhu, od zapojení do války proti Izraeli, kterou zahájil 7. října 2023 útok Hamasu z Pásma Gazy.

 

Ministr zahraničí USA v Turecku

Ministr zahraničí USA Antony Blinken se dnes v Ankaře sešel ministrem zahraničí Hakanem Fidanem. Podrobnosti o schůzce s představitelem země, jejíž vedení má výborné vztahy s teroristy Hamasu v Gaze a odsuzuje současnou válku Izraele proti nim, nebyly zveřejněny.

Návštěvou Turecka ministr zahraničí USA zakončil svoji diplomatickou cestu po Blízkém východě.