Alice Eviation: první plně elektrické letadlo na světě s izraelskými kořeny

letoun Alice; zdroj: Eviation Aircraft
letoun Alice; zdroj: Eviation Aircraft

Elektrické letadlo Alice společnosti Eviation Aircraft uskutečnilo 27. září 2022 svůj první let. Start-up založený v Izraeli se tak zapsal do historie prvním letem plně elektrického dopravního letadla na světě.

Letoun odstartoval v 7:10 ráno z mezinárodního letiště Grant County International Airport (MWH) v Moses Lake ve státě Washington a za 8 minut letu dosáhl výšky 3 500 stop (asi 1 000 m) a rychlosti 149 uzlů (275 km/h), načež na stejném místě přistál.

Alice má být příměstským letadlem, tedy letadlem pro každodenní lety na krátké vzdálenosti, jako jsou lety do práce a domů pro lidi, kteří pracují v jiných městech.

letoun Alice; zdroj: Eviation Aircraft
letoun Alice; zdroj: Eviation Aircraft
interiér letounu Alice ve verzi pro komfortní přepravu osob; zdroj: Eviation Aircraft
interiér letounu Alice ve verzi pro komfortní přepravu osob; zdroj: Eviation Aircraft

Letoun je postaven z kompozitních materiálů (až 95 % konstrukce) a v ocasní části má dva elektrické vrtulové motory magniX 650, každý o výkonu 700 kW.

Letadlo může přepravovat až 9 cestujících nebo 1100 kg nákladu s doletem až 460 km (s rezervou nabití na 30 minut letu) a maximální rychlostí až 481 km/h. Cestující nepochybně ocení za letu takřka úplné ticho.

Letadlo je poháněno dobíjecími lithium-iontovými bateriemi, které mu umožňují letět hodinu a do úplného nabití potřebuje pouze 30 minut.

Alice je tak první vlaštovkou éry letecké dopravy, kdy přinejmenším na kratší vzdálenosti budou využívány letouny na elektrický pohon, které jsou tišší, ekologičtější a také úspornější – jejich letová hodina vyjde na přibližně 200 dolarů ve srovnání s obdobným letadlem poháněným klasickým fosilním palivem.

Společnost Eviation Aircraft byla založena v Kadima Zoran v Izraeli v roce 2015. Následně přesídlila do Washingtonu v USA. Jak uvedl její prezident a generální ředitel Gregory Davis společnost doufá, že v roce 2027 zahájí komerční lety na krátké vzdálenosti v USA.

letoun Alice ve verzi pro DHL; zdroj: Aviation Aircraft
letoun Alice ve verzi pro DHL; zdroj: Aviation Aircraft

Letoun má být oficiálně představen a certifikován v druhé polovině roku 2023, ale Eviation Aircraft má již nyní celou řadu objednávek. Už v srpnu 2021 si Deutsche Post objednala 12 letadel Eviation Alice ve variantě eCargo pro společnost DHL. V dubnu 2022 si společnost Cape Air, která létá do 37 měst v USA a Karibiku, objednala hned 75 letounů Alice, a to přesto, že celá flotila Cape Air v současnosti čítá 108 letadel. A v září 2022 si společnost GlobalX Airlines (Global Crossing Airlines), která má v současnosti pouze 7 letadel, objednala 50 Eviation Alice s dodáním v roce 2027.