Přesvědčivé volební vítězství izraelského národně-náboženského tábora

Benjamin Netanjahu na volebním plakátu, 2022
Benjamin Netanjahu na volebním plakátu, 2022

Volby do 25. Knesetu přinesly pro izraelský národně-náboženský tábor výsledek z říše snů. Přestože dosud je sečteno jen okolo 90 % hlasů, aliance stran Likud, Náboženský sionismus, Šas a Sjednocený judaismus Tóry bude velmi pravděpodobně mít pohodlnou většinu 65 ze 120 hlasů. Benjamin „Bibi“ Netanjahu se vrátí do funkce předsedy izraelské vlády.

Sečteny nejsou dosud hlasy odevzdané v tzv. dvojitých obálkách, tedy hlasy odevzdané v zahraničí a hlasy odevzdané v Izraeli mimo trvalé bydliště voličů, což jsou zejména hlasy vojáků, hospitalizovaných, vězňů a policistů. Takový volič nejprve vloží svůj hlasovací lístek do úřední obálky, kterou zalepí, a ta je poté vložena do další obálky označené jeho jménem a dalšími údaji tak, aby se dalo oproti volebnímu seznamu zkontrolovat, zda volič nehlasoval dvakrát. Obliba tohoto způsobu hlasování vzrostla v době koronavirové epidemie a trvá dosud, kdy ji využilo okolo 570 000 voličů.

Předběžné výsledky voleb k 19. hodině izraelského času dne 2. 11. 2022
Předběžné výsledky voleb k 19. hodině izraelského času dne 2. 11. 2022

V tuto chvíli by Likud, vedený Benjaminem Netanjahuem, získal 32 mandátů. Náboženský sionismus, vedený Becalelem Smotričem (Bezalel Smotrich), 14 mandátů. Charedi-zbožné strany pak přispívají významnými 19 mandáty – sefardský Šas pod vedením Arjeho Deriho (Aryeh Deri) 11 mandáty a aškenázský Sjednocený judaismus Tóry, vedený Mošem Gafnim (Moshe Gafni), 8 mandátů.

Strana Ješ atid (Budoucnost existuje), dosavadního předsedy vláda Jaira Lapida (Yair Lapid), má podle současných propočtů mát 24 poslanců, Národní jednota ministra obrany Benyho Gance (Benny Gantz) 12 mandátů, pravicová protináboženská strana Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov) vedená Avigdorem Liebermanem 5 mandátů. Shodně po 5 mandátech mají mít konzervativní islámská arabská strana Raam, vedená Mansúrem Abbásem, a krajně levicová Chadaš-Taal. Kdysi mocná Strana práce (Avoda) se pohybuje na hranici zvolení se 4 mandáty.

Velmi těsně nyní propadá další krajně levicová strana, Merec, které k dosažení volební hranice 3,25 % odevzdaných hlasů, chybějí doslova setiny procent, když k 19. hodině izraelského času má volební zisk 3,19 %.

Propadají také hlasy pro nacionální arabskou stranu Balad, která získala okolo 3 %.

Ve volbách propadla také mírně pravicová strana Židovský domov (HaBajit HaJehudi), vedená Ajelet Šaket (Ayelet Shaked) se ziskem 1,8 % hlasů. Přestože na první pohled se může zdát, že propadnutí přibližně 80 000 hlasů poškodilo pravici a současnou koalici, nemusí tomu tak být. Jak prozradil čerstvě zvolený poslanec Likudu Joav Kiš (Yoav Kisch), neodstoupení své strany z voleb konzultovala Šaked s představiteli Likudu, kteří ji požádali, aby ve volebním klání zůstala až do konce, protože případné propadnuvší hlasy by voliči jinak odevzdali nejspíš „anti-Bibi“ stranám.